מיהו המפיק המודרני?

מפיק מוזיקלי מודרני

במשך שנים המפיק המוזיקלי היה חלק מצי של אנשים. בזמנים שחברות התקליטים שלטו בעניינים,היה תפקיד ברור לכל אחד. היה מפיק מוזיקלי, היה מעבד, היו נגנים, היו טכנאי הקלטות, טכנאי מיקס, טכנאי מאסטרינג וכו'.

עד היום ההפרדה הזאת בין אנשי מקצוע שונים קיימת, בדרך כלל במקומות שבהם יש תקציב כספי גבוהה.

אבל בשנים האחרונות בעזרת הטכנולוגיה ופיתוח מוצרי חומרה, תוכנות ופלאגינים, נוצר מצב שבו המפיק המודרני עושה את הכל. הוא אחראי על ההפקה, על העיבוד, על הסאונד, על ההקלטה, המיקס והמאסטר. (לפעמים בשלב המיקס והמאסטר אתה נעזר באדם אחר).

הפרדה בין שלבי הפקה ומיקס ומאסטרינג פחות ופחות קיימת, אלא תוך כדי שלבי הפקה ועיבוד ממקסים את השיר כל הזמן.

חלק מהמפיקים המודרנים הם אלה שיוצרים, כותבים, מלחינים ושרים את  השיר עצמו.

חלק מהמפיקים החמים של התעשייה הם המפיקים שעושים את הכל (או כמעט הכל..).

תחום נוסף שפרח מאוד בשנים האחרונות היא מוזיקה לפרסומות ולמדיה. ישנה מודעות הרבה יותר חזקה בקרב המפרסמים לשיר או מוזיקה קליטה שתלווה את הפרסומת שלהם. בדרך כלל הם יפנו למה שקראנו לו המפיק המודרני והוא יעשה את הכל. הוא כותב, מלחין, מקליט, מפיק, מעבד, ממקסס וממאסטר.

פעם המפיק המוזיקלי היה צריך לקחת את האחריות על הפרויקט ולהוציא מהאמן את החזון שלו, ואת הטוב ביותר מהסיטואציה. המפיק המודרני עדיין עושה את זה, אבל מתווספים לו תפקידים נוספים.

בתחילת דרכם של מפיקים/יוצרים המודרנים החדשים, כשהם יעבדו עם אמן או להקה, כנראה שלא יהיה תקציב לכל האנשים שהזכרנו. יהיה להם תקציב למישהו אחד שיצטרך לקחת את האחריות על כל התהליך ובכל האספקטים.

מה הם הכלים שאותם מפיק מודרני צריך להכיר ?

  • דיי ברור אבל בכל זאת נציין – ידע בסיסי במוזיקה 
  • לדעת איך מקליטים נכון (שיטות הקלטה, הצבת מיקרופונים וכו׳) 
  • שימוש בתוכנות ההקלטה וההפקה 
  • טכניקות שונות בסגנונות שונים 
  • עיצוב הסאונד באמצעות מעבדים דינמיים, פילטרים, אי-קיו ואפקטים

כיום לכל מפיק מודרני יש אולפן ביתי, מקום בו הוא יוצר, מפיק וממקסס. עם ההתקדמות של הטכנולוגיה והמוצרים, מפיקים ויוצרים יכולים להגיע באולפן הביתי שלהם ליכולות שפעם היו רק ניתנות להשגה באולפנים המסחריים. יש שירים ברדיו שנעשו 100% באולפן הביתי או באולפנים קטנים. (לדוגמא) רוב האלבומים והסינגלים שיוצאים חלק גדול מהם מתחילים באולפן הביתי. אבל יש עדיין דברים מסוימים שאפשר להקליט או לקבל איכות הקלטה רק באולפנים מקצועיים. כל מי שהתעסק עם הקלטות תופים, פסנתרי כנף, כלי מיתר וכלי קשת, או להקה שלמה שרוצה להקליט הכל בלייב יודע על מה אני מדבר.

 

במשך המון שנים בהפקה התעסקו במוזיקה בחלק הראשון, בסאונד בחלקו השני (תלוי בסגנון). היום הסאונד הוא חלק בלתי נפרד מהמוזיקה, מהכוונה של היוצר והאסתטיקה של השיר. יכול להיות שלא כולם יסכימו ואני לא חשוב שכל התפקידים שהזכרתי כבר לא רלוונטים. עדיין יש מפיקים ,טכנאי מיקס, טכנאי מאסטרינג וטכנאי הקלטות שזו העבודה העיקרית שלהם ומזה הם מתפרנסים, והם עושים אותה מדהים.

ובכל זאת הידע שמצפים ממפיק מודרני כיום היא הרבה יותר ממה שציפו ממנו בעבר. היכולת שלו לעשות את הכל או כמעט הכל עם חותמת סאונד משלו היא מה שגורם לאנשים לרצות לעבוד איתו.

לשיתוף המאמר

שיתוף ב facebook
לשיתוף בפייסבוק
שיתוף ב email
לשיתוף במייל
שיתוף ב whatsapp
לשיתוף בווטסאפ

למאמרים נוספים

דילוג לתוכן