למה Pro Tools?

תוכנת Protools של חברת אביד היא תוכנת Daw בין הפופולריות שיש בשוק האולפנים ועריכת סאונד. 

תוכנה זו עברה גלגולים רבים במרוצת השנים:

פרוטולס הוצגה בפעם הראשונה ב-1984 בשם Sound Designer. במקור היא נוסדה עבור הסמפלר e-mu emulator ואיפשרה להעביר קבצי אודיו בין סמפלרים מחברות שונות. בהמשך שונה שמה ל Sound Tools והחברה שינתה את שמה ל- Digidesign.

בשנת 1989 הוצגה Sound tools כתוכנת מחשב שיכולה לערוך אודיו בסטריאו.                                         בשנת 1991 שונה שמה של התוכנה לשם המוכר כיום- Protools. בגרסתה החדשה נוספה האפשרות לארבעה ערוצי הקלטה. שוויה של התוכנה עמד באותן שנים על כ- 6000$. 

אחד היתרונות של התוכנה היא שהיא מדמה את הלוגיקה ואת ה Signal flow של האולפן האנלוגי. הדמיון הקל על הטכנאים במעבר לתוכנת עריכה דיגיטלית. לדוגמא: הקונסולה, השליחות והחיבור למעבדי קול חיצוניים. 

עם השנים התוכנה השתפרה ואפשרה יותר ערוצי הקלטה ואפשרויות עריכה מתקדמות.

סיבה נוספת לכך ש-Protools היא הסטנדרט הבינלאומי באולפני הקלטות, בחדרי פוסט ואצל טכנאי מיקס היא מערכת פרוטולס hd. מערכת זו הינה מערכת חיצונית המאפשרת לבצע את העיבוד עליה ולא על המחשב. כאשר מקליטים הרבה ערוצים בתדר דגימה גבוה (88/96khz) או כשמבצעים מיקס עם הרבה פלאגינים האפשרות לעיבוד חיצוני מקלה על המערכת ומאפשרת לעבוד בדרישות גבוהות. 

פלאגינים ב-Protools עובדים בפורמט AAX. פורמט זה מאפשר להשתמש בפלאגינים רבים ללא הגדלת הראם או החלפת המעבד. 

מלבד הקלטות לprotools פונקציות נוחות לשלבי עריכה ושלבי מיקס. פונקציות כמו Import session data מאפשרות להעביר בקלות אלמנטים משיר אחד לאחר. עריכת אודיו כמו ה-Beat detective מאפשרת לערוך כל תפקיד נגינה שלא הוקלט כראוי ולהושיב אותו בזמן נכון. 

בתוכנית הלימוד הדו שנתית – עיצוב סאונד לומדים את התוכנה בהיקף רחב ומעמיק. שליטה ב-Protools הכרחית לכל מי שרוצה לעבוד באולפנים גדולים ולהיות עוזר טכנאי לטכנאים המובילים בתחום. זהו כרטיס הכניסה לעבודה על הסשנים המעניינים והמלמדים ביותר.  

לשיתוף המאמר

שיתוף ב facebook
לשיתוף בפייסבוק
שיתוף ב email
לשיתוף במייל
שיתוף ב whatsapp
לשיתוף בווטסאפ

למאמרים נוספים

דילוג לתוכן