לימודי סאונד- קולנוע

הקונבולושן ריוורב

הדמיית חלל ולמוזיקה ולמדיה

הקונבולושן ריוורב​ הוא רק אחת הצורות הדיגיטליות ליצירת הדמיה של חלל והוא שייך לדור המאוחר יותר של פיתוח של מכשירי ריוורב מבוססי תוכנה. בניגוד לריוורבים דיגיטליים אחרים כמו הריוורב האלגוריתמי או ריוורבים מבוססי Physical modeling, הקונבולשן ריוורב מתנהג כמו סמפלר והוא מבוסס דגימות חללים שהוקלטו במקומות סגורים או פתוחים כמו גם שניתן לדגום זמן הדהוד של ציוד אודיו אנלוגי, חפצי בית וצעצועים או למעשה כל דבר שמכיל ​טביעת אצבע אקוסטית​. כל קונבולשן מגיע עם ספריה של דגימות שנקראים IR שהוקלטו מראש במקומות שונים. תהליך הדגימה מתבצע בעזרת מיקום של מיקרופונים בחלל הנבחר, והשמעת סאונד רגעי ) Impulse response הדגימות שקיבלנו נקראות .(Response) והקלטת ההחזרים של החלל האקוסטי (Impulse או בקיצור IR והן מאוגדות בתיקיית הIR של הקונבולשן ריוורב. כך למעשה אנחנו יכולים להשתמש בחלל של אולם הקונצרטים או האולפן החביב עלינו בכל זמן נתון. ברוורבים המושקעים יותר, יקליטו את הIR מזוויות שונות, עם נתונים מרחק משתנים, במונו, סטריאו או סראונד, כדי ליצור תמונה של המקום. אחד היתרונות הבולטים הוא שניתן להשתמש גם בדגימות IR שאנחנו יוצרים בעצמנו, לדוגמא, אם נרצה לדגום את הסאונד של אולם קונצרטים שאנחנו אוהבים את צבע ההחזרים האקוסטיים שלו, נמקם מיקרופונים בחלל בהתאם לנקודת השמע הנחוצה, נשלח לאולם פולס של רעש ורוד, ונקליט את משך ההדהוד וההחזרים וכך למעשה נתפוס את ה״אופי״ האקוסטי של החלל לשימוש דרך ספרית הIR שלנו.

השימוש בקולנוע:

הקונבולושן ריוורב מאוד נפוץ לעבודת פוסט-פרודקשן והוא אחד האלמנטים המרכזיים בעבודה על מיקס לסרט. בניגוד למיקס מוזיקה, במיקס למדיה חזותית כמו סרט או סדרה יש עיסוק מתמיד בפרספקטיבה של השחקנים והמיקום של הדמויות בפריים על המסך. בכל סצנה יכולים להיות חללים שונים ומיקומים שונים לדמויות. בשיחה המתקיימת בין דמות שנמצאת במטבח )חלל קטן עם החזרים אקוסטים מקירות קרמיקה( לבין דמות הנמצאת בסלון רחב ידיים )שיש בו שטיח ותקרה גבוהה(, המצלמה עוברת מדמות אחת לאחרת, וכדי לבסס את תחושת המיקום של הדמויות בפריים ביחס למיקום שלהם בבית, נוכל להשתמש בקונבולושן כדי לדמות כל אחד מהחללים הללו באופן הנאמן למקור. היתרון המשמעותי של קונבולושן ריוורב זה שחלקם מציעים אופציה של ״סצנות״ או ״סנאפ-שוטס״, כלומר – ניתן לטעון מראש את כל החללים האקוסטים המשמשים אותנו בסרט, ולעבור ביניהם במהירות ע״י כתיבת אוטומציה בהתאם לחדרים ולחללים האקוסטים המופיעים על המסך.

בשיחה המתקיימת בין דמות שנמצאת במטבח (חלל קטן עם החזרים אקוסטים מקירות קרמיקה) לבין דמות הנמצאת בסלון רחב ידיים (שיש בו שטיח ותקרה גבוהה), המצלמה עוברת מדמות אחת לאחרת, וכדי לבסס את תחושת המיקום של הדמויות בפריים ביחס למיקום שלהם בבית, נוכל להשתמש בקונבולושן כדי לדמות כל אחד מהחללים הללו באופן הנאמן למקור.

היתרון המשמעותי של קונבולושן ריוורב זה שחלקם מציעים אופציה של ״סצנות״ או ״סנאפ-שוטס״, כלומר – ניתן לטעון מראש את כל החללים האקוסטים המשמשים אותנו בסרט, ולעבור ביניהם במהירות ע״י כתיבת אוטומציה בהתאם לחדרים ולחללים האקוסטים המופיעים על המסך.

השימוש במוזיקה:

הקונבולושן מאפשר לנו לדגום ריוורבים שאינם נגישים לכל אחד, לשימוש קבוע במיקסים. ישנם ספריות IR של כמעט כל מכשיר, ספריות של חדרי ההקלטה המפורסמים בעולם )Abbey road, Hansa, teldex, Air( או אולמות קונצרטים, וכולן זמינים לשימוש למיקסים שלנו. ניתן לדגום כל מיני מכשירים וסוגי רמקולים מיוחדים כדי להשתמש לתת ווייב מעניין וצבעים מיוחדים למיקס. כמו כן מאוד מקובל לדגום רמקולים וקבינות גיטרה שונות לשימוש בטכניקת Re-amp לגיטרות שהוקלטו באופן ישיר למחשב.

יתרונות:

● תחושה טבעית ומציאותית ביותר של חלל אקוס
● היכולת להשתמש בחללים אקוסטיים נדירים בכל זמן
● היכולת ליצור ערוץ אוטומציה כדי להחליף חללים שונים לאורך הטיים ליין
● ניתן ליצור ספרית IR אישית בעזרת דגימה של כל חלל או מכשיר

חסרונות:

● לא מספיק גמיש באופציות שהוא נותן בכל הקשור לעיצוב צליל
● שינוי בפרמטרים של החלל מעבר לנתונים המקוריים של הIR פוגם באיכות הריוורב
● דורש הרבה משאבי זיכרון מהמחשב

קונבולשן ריוורב פופולריים: ,HOFA IQ reverb ,AudioEase Altiverb, Avid Space, Waves IR1 Steinberg Reverence

  נכתב ע״י דרור חי שימן – מוזיקאי,מלחין לתמונה ומעצב פסקול. מרצה באולפני פלוטו

לשיתוף המאמר

שיתוף ב facebook
לשיתוף בפייסבוק
שיתוף ב email
לשיתוף במייל
שיתוף ב whatsapp
לשיתוף בווטסאפ

למאמרים נוספים

דילוג לתוכן