לימודי
סאונד

בית הספר של אולפני פלוטו הוקם מתוך אהבה אמיתית ליצירה ועשייה, ומתוך רצון לקדם ולהעצים את הדור הבא של אנשי הסאונד, הטכנאים, היוצרים והמפיקים המוזיקליים בארץ.

מסלולי הלימוד שלנו:

המסלול לעיצוב סאונד בשיתוף עם המחלקה ללימודי חוץ של מכללת שנקר הפועל משנת 2011 שבמהלכו הכשרנו עשרות בוגרים שהשתלבו כאנשי מקצוע מובילים בתחום הסאונד.

המסלול ליצירה והפקה מוזיקלית שיוצא לדרך בפעם הראשונה ונותן דגש לתהליך חדוות היצירה המוזיקלית בעידן שבו ניתן ליצור ולהפיק באמצעות המחשב הביתי.

בשני המסלולים, תכנית הלימודים מבוססת על הבנה ויישום של החלקים השונים המרכיבים את תהליך היצירה עם דגש רב על תרגול מעשי, מגוון רחב של סדנאות וכיתות אמן עם מיטב המרצים, המפיקים ואנשי המקצוע המובילים בארץ.

איכות ומקצועיות הן ערך עליון עבורנו וחשוב לנו לאפשר לסטודנטים למצות את המירב מתקופה משמעותית זו.

לכן, בכל מחזור לימודי סאונד משתתפים 24 סטודנטים הנבחרים בקפידה ומקבלים יחס אישי ומענה לכל שאלה לאורך כל תקופת הלימודים, בהתאם לקצב הלמידה של התלמיד והקפדה על צרכיו המקצועיים ותחומי העניין שלו.

אנחנו יודעים כמה חשוב לקבל החלטה מושכלת בנוגע לעתיד המקצועי, בואו אלינו לפגישה אישית, ללא כל התחייבות, להכיר אותנו, לראות ולחוות את מתחם האולפנים ולקבל מענה לכל השאלות וההתלבטויות שלכם על כוס קפה. 

יאללה, הקומקום רותח 🙂

למידע נוסף ותיאום פגישה -לחצו כאן

 

 

המסלול לעיצוב סאונד

המסלול לעיצוב סאונד הוא מסלול הדגל שלנו הפועל מאז היווסדו של בית הספר, ומכשיר מזה שנים את הדורות הבאים של מקצועני עולם הסאונד בארץ.

בזכות העובדה שבית הספר ממוקם בתוך אולפן ההקלטה המקצועי, הגדול, הפעיל והמתקדם ביותר בישראל, המעניק את שירותיו למוזיקאים מהשורה הראשונה בארץ ובעולם, הסטודנטים שלנו זוכים ללמוד את עולם הסאונד בצורה המעמיקה והמעשית ביותר.

מטרת הלימודים: הכשרת הסטודנטים כאנשי מקצוע בתחום הסאונד: טכנאות אולפן והפקה, טכנאות מיקס ומאסטרינג, הגברת מופעים, אלקטרוניקה ואודיו, טכנאות לגופי שידור ופוסט פרודקשן, עיצוב פס-קול, סאונד לגיימינג וניו מדיה. המסיימים בהצלחה את מסלול הלימודים יוכלו להשתלב בתעשיית המוזיקה, הטלוויזיה, הרדיו והקולנוע בצורה החלקה ביותר.

משך הלימודים: מסלול דו-שנתי. בכל שנה מתקיימים 62 מפגשים בני 6 שעות.

*בנוסף לשיעורים הפרונטליים בכיתה, אולפן הכיתה ישמש את הסטודנטים לתרגולים, עבודות מעשיות ופרויקטים אישיים, ויאפשר שיתופי פעולה בין הסטודנטים תוך עידוד ליצירתיות ופריצת גבולות. הצוות המקצועי נמצא זמין תמיד לתמיכה, שחרור מעצורים ומתן סיוע טכני והכוונה כדי לאפשר לסטודנט למצוא את הפתרון בעצמו.

מעבר ללימודים המתקיימים בכיתה, ישנם קורסים וסדנאות הקלטה בהם יוצאים הסטודנטים מהמסגרת וחווים עם המרצה את הקורס בשטח, כמו למשל בקורס הגברת מופעים, קורס מאסטרינג ובמגוון סדנאות הקלטה.

ימי הלימוד:
שני ורביעי במסלול בוקר/ערב
בוקר 10:00-16:00
ערב  16:00-22:00

תנאי קבלה: לא נדרש ידע מוקדם. המתעניין יעבור ראיון אישי שנועד לבחון את התאמתו ואת רצונו להיכנס לתחום ולהשקיע. רק סטודנטים נבחרים יוכלו לתפוס את מקומם בכיתה, סטודנטים עם רעב ונחישות.

*מתנה לנרשמים:
תוכנת Pro Tools, כרטיס קול ואוזניות

*כיתת הלימוד כוללת:
-מחשב Mac  Mini לכל סטודנט
-תוכנות ופלאגינים
-אולפן הקלטה: בוט, קונסולת 32 ערוצים Amek Einstein Super- E

שנה א׳:

 • הטכנולוגיה של הקול
 • Pro Tools
 • הגברת מופעים .P.A
 • סדנת הקלטת הרכבים אקוסטיים
 • סדנת הקלטה אנלוגית
 • מידי וסינתזה
 • סדנת רדיו
 • סדנאות הפקה מוזיקלית
 • סדנת הקלטת שטח במערת בית גוברין
 • האזנה לפרוייקטים וביקורת
 • שיעורי העשרה
 • פגישות אישיות עם המרצים
 • תרגול מעשי לאורך השנה

הטכנולוגיה של הקול
מרצה: אלכס זובורבסקי

קורס המלווה את כל שנת הלימודים הראשונה ומניח יסודות פרקטיים ותיאורטיים בעולם המקשר בין מוזיקה לטכנולוגיה, החל מדרכי הקלטה שונות לפי הסדר הכרונולוגי בלמידה על האמצעים שעמדו לרשות אנשי הסאונד בתחילת עידן ההקלטות ועד לסביבת העבודה המודרנית. קורס זה מהווה בסיס טכנולוגי לכל סדנת הקלטה/הפקה הנלמדת במקביל, והידע התיאורטי שנרכש בו מאפשר שליטה במכשירים השונים בעבודה עצמית או במהלך סדנאות הפקה או הקלטה שונות. בין השאר, הקורס עוסק במספר תחומי פיזיקה כמו: חשמל, אקוסטיקה, חישובי ערכים ופתירת תרגילים בנושאים אלה.

Pro Tools
מרצה: שי סיון

התוכנה המקצועית המובילה במרבית האולפנים המסחריים בעולם, הן בעולם המוזיקה והן בעולם הפוסט פרודקשן, אשר נותנת מענה לצרכים המגוונים ולדרישות המורכבות עימם מתמודד הטכנאי/ מפיק על בסיס יומיומי בעבודתו. הקורס מתמקד בתפעול התוכנה מהרמה הבסיסית ביותר ועד לשלב של עריכות מתקדמות. הסטודנטים מתנסים במגוון טכניקות עבודה באמצעות פרויקטים מגוונים, ועליהם יהיה לבצע משימות שונות ומאתגרות הנדרשות מכל טכנאי מקצועי. בקורס זה, הדגש הוא על עבודה מעשית והקניית הבנה ויכולות פרקטיות לעבודת אולפן מקצועית.

הגברת מופעים .P.A
מרצה: יבגני קרוליק

קורס מעשי ברובו. כל סטודנט משתתף באופן פעיל בהפקת אירוע ומתפעל ציוד הגברה מתקדם. הקורס מתנהל באולם מופעים המאפשר הפעלת ציוד הגברה בהופעה אמיתית או בחזרה. בשיעורים התאורטיים של הקורס, הסטודנטים לומדים את תהליך הגברת מופע משלב ההכנה, בניית מפרט טכני ועד לביצוע הופעה של הרכבים מוזיקליים בליווי מרצה הקורס, הפרויקט המסיים את הקורס הוא מופע מוזיקלי המשלב מספר הרכבים. ההגברה והקלטת ההופעה תבוצע ע"י הסטודנטים.

סדנאות הפקה מוזיקלית
מרצים: בן הנדלר, ניב כהן, גדי פיינגולד

במהלך הלימודים מתקיימות מספר סדנאות הפקה מוזיקלית מעשיות, המועברות על ידי המפיקים המוזיקליים המובילים בארץ, שנבחרו במיוחד כדי להדגיש את הגישות והאפשרויות השונות להפקת שיר. את הקטעים המוזיקליים יבחר המרצה מתוך מאגר שירים מקוריים של הסטודנטים של אותו מחזור.

סדנת הקלטת הרכבים אקוסטיים
מרצה: אלכס זובורבסקי

סדנת ההקלטה הראשונה במסלול, שבמהלכה יקליטו הסטודנטים אנסמבל המנגן מוזיקה אקוסטית באולפן A, תוך היכרות עם המערך הטכנולוגי הכולל בין היתר טכניקות הקלטה סטריאופוניות שונות, הצבת והתאמת מיקרופונים. כמו כן, ניתנת גם ההזדמנות להכיר כלי נגינה שונים ומיוחדים, ללמוד על צורות ההקלטה של אותם כלים ולדעת להתייחס לאקוסטיקה של המקום שבו מתבצעת ההקלטה.

סדנת הקלטה אנלוגית
מרצה: עומר זוסמן

לטכנולוגיה השפעה רבה על האופי של המוזיקה שאנחנו שומעים. כדי להתמצא בסגנונות המוזיקליים, ומעטפת הסאונד שמלווה אותם, חשוב להכיר את האמצעים הטכנולוגיים שליוו כל סגנון בזמן יצירתו. מטרת הסדנה להכיר את צורת העבודה באולפן ההקלטות שלפני עידן המחשב, לפי הסדר הכרונולוגי ההיסטורי. על כן, אנו יוזמים סיטואציה שנדיר להיות שותף בה בימינו – הקלטה אנלוגית על טייפ סלילים. המציאות המודרנית של הקלטה שבה המחשב תפס מקום מרכזי, למעשה מהווה הדמיה של אולפן אנלוגי קלאסי, ויש צורך להכיר את השיטה. תוכנות ההקלטה והעריכה המודרניות (Pro Tools, Cubase וכו׳) הן סימולציות וירטואליות של אולפן ההקלטות הקלאסי. משלב הכיול וכיוונון מכונת ההקלטה, דרך היכרות עמה ואופן התפעול שלה, ועד להקמת הסשן וביצוע ההקלטות.

מידי וסינתזה
מרצה: ישי פיציון

מטרת הסדנה היא היכרות עם כלי נגינה אלקטרוניים דרך התקשורת איתם וביניהם. במהלך הסדנה נלמד להפיק צלילים בעזרת סינטיסייזרים אנלוגיים ודיגיטליים, סמפלרים ומכונות תופים.

סדנת רדיו
מרצה: מיכאל אבו

מטרת הסדנה להכיר לסטודנטים את עולם הרדיו, תוך כדי התמקדות במרכיבים הטכניים של תחנת רדיו, מהמיקרופון ועד לאנטנת השידור.

שיעורי העשרה:

טיול למערת בית גוברין
הקלטה של הרכב אקוסטי בתנאי שטח.

תאוריה מוזיקלית
סדנת רשות המיועדת לתלמידים שלא למדו בצורה מסודרת תיאוריה מוזיקלית, ורוצים לשלוט במושגים שהם ישמעו הרבה במהלך העבודה כטכנאי הקלטות ו/או מיקס.

תרגול מעשי

אנחנו מאמינים שכדי להצליח בלימודים, חשוב מאוד להשקיע זמן בתרגול הנושאים הנלמדים בכיתה. לצורך כך, בית הספר מעמיד לרשות הסטודנטים את המתקנים של אולפני פלוטו על מנת לאפשר לסטודנטים להכיר ציוד אולפן אמיתי, ולהתנסות בעבודה עם ציוד קצה.
לפי קצב ההתקדמות בחומר הנחמד, הסטודנטים מתבקשים לבצע תרגילים שונים. מהקלטת כלי בודד, עד להפקות מורכבות. התרגולים מתבצעים באולפן הכיתה, באולפן B, ובאולפן A. אנחנו מעודדים את הסטודנטים, מעבר לתרגילי החובה, לבצע ככל שניתן פרוייקטים אישיים.

פגישות אישיות עם המרצים

במהלך שנת הלימודים אנחנו מקיימים פגישות אישיות עם המרצים לצורך עזרה אישית לסטודנט בנושאים לפי בחירתו.

שנה ב׳

 • Ableton Live
 • Cubase
 • סדנת הקלטה דיגיטלית
 • סדנת הקלטה לקולנוע ולטלוויזיה
 • סדנת הקלטת כלי קשת
 • סדנת הקלטת פסנתר
 • אלקטרוניקה
 • אלקטרוניקה : סדנה מעשית
 • מיקס
 • מיקס למתקדמים
 • מאסטרינג
 • פוסט פרודקשן
 • הפקת מוזיקה לתמונה
 • סאונד למשחקי מחשב
 • אקוסטיקה ובנייה של אולפנים
 • סדנאות הפקה מוזיקלית
 • שיעורי העשרה: פלאגינים, הקלטת Foleys, סיור במפעל לייצור רמקולים, התנהלות עסקית, זכויות יוצרים
 • תרגול מעשי ופגישות אישיות עם המרצים
 • סטאז׳
 • פרויקט גמר

אבלטון לייב
מרצה: שי דיין

אחת מתוכנות ההפקה הפופולריות ביותר בעולם, בזכות היכולות האולטימטיביות ליצירה, הקלטה ונגינה בזמן אמת. התוכנה אומצה ע״י גדולי המפיקים והאמנים בעולם כולו. קורס זה מתמקד בטכניקות העבודה ואופציות השימוש בתוכנה
למטרות המגוונות שהיא מאפשרת תוך מתן הדגמות חיות.

Cubase
מרצה: מיכאל אבו

הכרה מעשית של תוכנת קיובייס, כלי חשוב לפיתוח הקריירה בתחום הסאונד. במהלך הקורס מובאים טכניקות שונות לשימוש בתוכנה ליצירה והקלטת מוזיקה, עריכת פסקול, מיקס ומאסטרינג.

סדנת הקלטה דיגיטלית
מרצה: סיימון ויינשטוק

הסדנה מועברת על ידיר בכיר טכנאי המיקסים בארץ, עם רשימת קרדיטים מפוארת הכוללת אמנים בינלאומיים גדולה מדי מכדי לפרט.
הסדנה מתקיימת באולפן A של פלוטו, בשתי קבוצות קטנות, כך שלכל סטודנט יש הזדמנות לקחת חלק פעיל ומעשי בסדנה. הסדנה חושפת את טכניקות העבודה המודרניות, תוך שימוש באמצעים הטכנולוגיים הנפוצים כיום. במהלך הסדנא אנו מלווים תהליך הקלטה של הרכב, מתכנון של הצבת מיקרופונים ועד ל- rough mix.

סדנת הקלטה לקולנוע וטלוויזיה
מרצה: משתנה

מטרת הסדנה היא להכיר את עולם ההקלטות לסרטי קולנוע וטלוויזיה. בין הנושאים שיילמדו: חלוקת תפקידים, קריאת תסריט, סיור לוקיישן, תכנון של יום הצילומים (מבחינת הקלטת אודיו), סקירה של הציוד השימושי להקלטות שטח לקולנוע וטלוויזיה (מיקרופונים, מערכות אלחוטיות, מכשירי הקלטה ואביזרים).

סדנת הקלטת כלי קשת
מרצה: אלכס זבורובסקי

שיעור באולפן A של פלוטו לצורך הקלטה של אנסמבל כלי קשת. במהלך הסדנה הסטודנטים יתנסו בטכניקות הקלטה שונות. היכרות עם תפקיד ה-tonmeister, האיש האחראי על איכות ההקלטה של הרכבים קלאסיים.

סדנת הקלטת פסנתר
מרצה: ישי פיציון

מטרת הסדנה להכיר טכניקות הקלטה נפוצות בסגנונות מוסיקליים שונים, מקלאסי ועד לפופ, כולל כל מה שבאמצע. הסדנה מתקיימת באולפן A.

אלקטרוניקה
מרצה: אלכס זובורבסקי

אחד הקורסים המרתקים יותר בתוכנית הלימודים אשר פותח עולם חדש ומעשיר בידע תיאורטי ומעשי.
היכרות עם עקרונות פיזיקליים המתקיימים במעגל חשמלי, היכרות עם רכיבים אלקטרוניים שונים ותכונותיהם, ניתוח מעגלים מהפשוטים ביותר (כמו פילטרים פסיביים) ועד להבנה וניתוח סכמות של מגברי קול ומכשירים אחרים.
במהלך הסדנה הסטודנטים לומדים לאתר תקלות במכשירים, ולצורך זה לומדים להשתמש במכשירי מדידה שונים, כמו מולטימיטר (רב מודד) סצילוסקופ ומחולל אותות.
בחלק מהשיעורים מתבצע תהליך איתור תקלה במכשיר מקולקל ותיקונו.

אלקטרוניקה: סדנה מעשית
מרצה: אלכס זבורובסקי

במהלך הסדנה, הסטודנטים בונים באופן עצמאי 2  מכשירי אפקטים, תוך למידת עקרונות הפעולה, למידה של תהליך ההרכבה, בדיקה וכיול של אותם מכשירים. 
תוך כדי הבנייה, הסטודנטים מתנסים ולומדים להשתמש בכלי העבודה הנדרשים לכך.
העבודה נעשית עם מלחם ובאופן כללי כל הקשור בהלחמה, בדגש על למידה של כללי בטיחות בנוגע לכלי עבודה וחשמל. מעבר לכך, בסיום הסדנה, הסטודנט יוצא עם  2 מכשירי אפקטים שבנה בעצמו ומקבל טעימה מתחום האלקטרוניקה המעשית.
סדנה זו תפתח בפניכם עולם חדש של אפשרויות ויכולות בתחום הזורם בסינרגיה עם עולם הסאונד, ותספק לכם יתרון יחסי ונקודת פתיחה משמעותית לטכנאים בתחילת דרכם.

מיקס

בחרנו שני מרצים שונים שיעבירו את הקורס בשתי צורות שונות. אנו מאמינים שמיקס הוא אלמנט המשלב הרבה אמנות לצד טכנולוגיה. חשוב לנו שהסטודנטים יקבלו זוויות ראייה שונות מאנשי מקצוע מנוסים שעושים מיקסים כבר שנים. אנו מעבירים גישה אמנותית וקונספטואלית בשילוב גישה טכנולוגית. הסטודנטים לומדים להשתמש בכל הכלים העומדים לרשות הסאונדמן בכל הנוגע למיקס, ולנצל נכון את סביבת העבודה תוך שימוש בתוכנה ובמכשירי עיבוד צליל שונים. 
הבחירה בשתי גישות שונות ללימודי מיקס היא כדי להראות שאין דרך אחת נכונה לביצוע, וחשוב להבין עד כמה עולם זה מגוון ומורכב. לכל מרצה הגישה שלו,
ולכן ההעדפות והפתרונות יהיו שונים.
נושא נוסף המקבל דגש בקורסים אלה הוא התנהלות השיח
בין המפיק ללקוח ולסאונדמן.

קורס מיקס
מרצה: נעם לוינברג

במהלך הסדנה נעם יציג שירים שיצאו לאור ויפתח את המיקס כדי להדגים את דרך העבודה, מקבלת הערוצים המוקלטים, ועד הגשה למאסטרינג. במהלך הסדנא כל סטודנט יתנסה משיעור לשיעור בעבודה אישית, שעליה יקבל ביקורת והנחיה מהמרצה.

סדנת מיקס עם סיימון ויינשטוק
מרצה: סיימון ויינשטוק

הסדנה מועברת על ידיר בכיר טכנאי המיקסים בארץ, עם רשימת קרדיטים מפוארת הכוללת אמנים בינלאומיים גדולה מדי מכדי לפרט.
במהלך הסדנה יעבדו הסטודנטים על פרוייקט שהוקלט בסדנת ההקלטה הדיגיטלית, וילמדו טכניקות עבודה וגישות שונות למיקס, עבודה עם reference, התנהלות מול לקוח / מפיק / אמן.

מאסטרינג
מרצה: ארז כספי

השלב הסופי בעבודה על פרויקט מוזיקלי, בו ניתנת מעטפת עיצוב סופית למוזיקה. זהו תהליך שמצריך מיומנות טכנית גבוהה מאוד ואוזן מנוסה לא פחות. בקורס לומדים על תהליך העבודה, שימוש בתוכנות ומכשירים מיוחדים לעבודת מאסטרינג, ולומדים לקבל החלטות אמנותיות על פי שיקולים של הבנה בסגנון מוזיקלי וציפיות המפיק.
הסדנה תועבר באולפן מאסטרינג מקצועי. השירים עליהם תתבצע העבודה, הם שירים שהוקלטו ושהופקו ע״י הסטודנטים במהלך הסדנאות המעשיות.

פוסט פרודקשן
מרצה: מיכאל אבו

אחד התחומים הפחות מוכרים לאנשים שמתעניינים בלימודי סאונד,
על אף שכולנו נפגשים עם תחום זה באופן יומיומי בכל פעם שאנו שומעים סאונד בליווי תמונה
(למשל, בטלוויזיה, בקולנוע או במשחק מחשב). בקורס זה הסטודנטים מפרקים את הפסקול לגורמים ולומדים להתייחס לכל אחד ממרכיביו. בנוסף הסטודנטים מתנסים בהקלטת סאונד אפקטים, עריכות דיאלוגים ושיטות עבודה לבנייה בעבודה על פסקול של סרט. החל מפרה- פרודקשן ושיקולי הפקה בהקשר למקום שבו הוקלט הסאונד, ועד למיקס הסופי.

הפקת מוזיקה לתמונה
מרצה: דרור שימן

יצירה והפקה של מוזיקה למדיום הויזואלי – קולנוע, טלוויזיה, אינטרנט, תיאטרון ומחול – היא צורת עבודה ייחודית ומעניינת בתוך העולם הרחב של הלחנה והפקה מוזיקלית. עבודה מוזיקלית עכשווית לתכנים ויזואלים מאפשרת לנו להשתמש במגוון היכולות הטכניות והיצירתיות בכדי לשתף פעולה עם יוצרים מגוונים מתחום הווידאו.
הקורס מאפשר לסטודנט להיכנס, לנסות וללמוד פרקטיקות וגישות עבודה שונות, תוך שימוש באולפן ככלי ליצירת פסקול. היוצר/מפיק מוסיקלי של ימינו עומד בפני אתגר מורכב של יצירה שמשמעותה חיזוק והרחבה של מדיה אודיו-ויזואלית. סדנת ההלחנה לתמונה מציגה לסטודנט עולם חדש, שבו כל אחד יכול להביע את הניצוץ היצירתי שבו. אנו נלמד גישות וצורות עבודה בתחום מאתגר ומבוקש. בסדנה יתנסו הסטודנטים בטכניקות הלחנה לסצנות מסרטים אישיים או מקולנוע. נלמד לבנות מערך תוכנה קבוע ליצירה ביעילות ומהירות התואמת את הצרכים של תעשיית הקולנוע והטלוויזיה. 

סאונד למשחקי מחשב
מרצה: ארנולד נסיס

בשנים האחרונות הפך תחום הסאונד וההלחנה למשחקים לתחום חם. בעוד שמעטים יודעים זאת, תעשיית משחקי המחשב כיום מגלגלת פי 4 מהוליווד ותעשיית הסאונד/מוזיקה למשחקים כמעט משתווה בגודלה לתעשיית המוזיקה הגלובלית.
בקורס זה נלמד על השוני בין עיצוב פס קול "רגיל" לנהוג במשחקי מחשב. הקורס יקיף סקירה של התעשייה, דרכי עבודה מקובלות, אימפלמנטציה של הסאונד במשחק, תנועי משחקים נפוצים, מוזיקה אדפטיבית ועוד. 
בין נושאי הקורס:
סאונד ומוזיקה במשחקי מחשב: יסודות ועקרונות
בניית סאונד ומוזיקה למשחקים: הקלטה עריכה ובחירה
היכרות עם שלל התהליכים בהפקת הסאונד למשחקי מחשב

סדנאות הפקה מוזיקלית
מרצים: משתנים

במהלך הלימודים מתקיימות מספר סדנאות הפקה מוזיקלית מעשיות, המועברות על ידי המפיקים המוזיקליים המובילים בארץ, שנבחרו במיוחד כדי להדגיש את הגישות והאפשרויות השונות להפקת שיר.  את הקטעים המוזיקליים יבחר המרצה מתוך מאגר שירים מקוריים של הסטודנטים של אותו מחזור.

שיעורי העשרה:

פלאגינים (Plug-ins)
שיעור עם מתכנתי פלאגינים מחברת Waves. סקירה והיכרות מעמיקה עם המוצרים של החברה.

סדנת הקלטת Foleys
מרצה: מיכאל אבו

במהלך הסדנה אנו ניצור ספריית ״פוליז״ שבה נשתמש במהלך קורס פוסט פרודקשן. הסטודנטים יתחלקו לקבוצות עבודה קטנות של עד ארבעה סטודנטים. אנו ננתח את העבודות, ובמקרה הצורך נקליט מחדש. סדנא זו הינה מעשית ומטרתה להקנות לסטודנטים נסיון ביצירת ״פוליז״.

סיור במפעל לייצור רמקולים Morel
היכרות עם פס הייצור של רמקולים משונים שונים באחת החברות המתקדמות בעולם.
תהליך בנייה של אלמנטים ובדיקות איכות. שמיעה השוואתית של רמקולים מסוגים שונים תוצרת החברה.

התנהלות עסקית
נושאים שחשוב להכיר כגון: פתיחת עסק, מה זה עוסק פטור, עוסק מורשה, חברה בע״מ? מיסוי ודיווח לרשויות.

זכויות יוצרים ותעשיית המוזיקה

אקוסטיקה

פגישות אישיות עם המרצים לצורך תרגול, תגבור וחזרה על החומר

פרויקט גמר:

במהלך שנה ב׳, כל סטודנט בוחר נושא שבו הוא רוצה להתמחות בעבודת הגמר. נושא הפרויקט ייבחר על ידי הסטודנט, באישור הצוות הפדגוגי של בית הספר. פרויקט הגמר מלווה בהנחייה אישית של אחד המרצים. מטרת הפרויקט היא להתמחות ולהעמיק בנושא שקרוב לליבו של הסטודנט, ולאפשר לו להתחיל בניית תיק עבודות. הנושאים האפשריים לפרויקט גמר הם:

 • הפקה מוזיקלית
 • הקלטת אולפן
 • מיקס / מאסטרינג
 • בניית מכשירים ואלקטרוניקה
 • הקלטת שטח
 • עיצוב פסקול לקולנוע ו /או טלוויזיה
 • מידי וסינתזה
 • הגברה והקלטת מופעים

סילבוס להורדה

שנה א׳

הטכנולוגיה של הקול
מרצה: אלכס זבורובסקי
מספר שיעורים: 36

שיעור 1 – איך אנחנו שומעים

 • תפקידי האוזן
 • חלקי האוזן ומסלול השמיעה
 • האוזן החיצונית
 • האוזן התיכונה
 • האוזן הפנימית
 • הבדלי שמיעה בין שתי האוזניים

שיעור 2 – מה אנחנו שומעים

 • עוצמה ותדירות
 • לקויות שמיעה
 • שמיעה בינאורלית
 • קול כתופעה מכנית
 • מדידת עוצמת קול ויחידות מדידה dBU, dBV, dBm, dB SPL
 • תחום דינמי של שמיעה אנושית
 • הגדרת רוחב פס של שמיעה אנושית
 • הגדרות של אינפרא ואולטרה סאונד
 • Fletcher–Munson curves
 • סאונד כתופעה מחזורית פשוטה
 • חיבור גלים, מושג הפאזה
 • תנועה מורכבת ופירוקה לתנועות מחזוריות פשוטות
 • overtones and harmonics
 • הגדרת רעש, מוזיקה ודיבור
 • תפיסה פסיכואקוסטית של סאונד

שיעור 3 – המרת אנרגיה מכנית לאנרגיה חשמלית

 • היכרות ראשונית עם חוקי חשמל
 • מתח, זרם, מוליכות והתנגדות
 • מוליך ומבודד
 • המצאת מיקרופון הפחם ועקרון הפעולה שלו
 • איפנון ( מודולציה)

שיעור 4 – סוגי ממירים – עקרונות פעולה של מיקרופונים -חלק א׳

 • הגדרה של קיבולת חשמלית
 • עקרון הפעולה של מיקרופון קיבולי condenser mic
 • סוגי מיקרופונים קיבוליים
 • עיקרון פעולה של מיקרופון מסוג אלקטרי

שיעור 5 – סוגי ממירים – עקרונות פעולה של מיקרופונים – חלק ב׳

 • היכרות עם חוקי לנץ- פאראדיי
 • השראה אלקטרומגנטית כאמצעי המרה
 • מיקרופון סרט ribbon mic
 • מיקרופון סליל נע

שיעור 6 – אבזור מיקרופונים, צורות התקנה ושימוש

 • מתקנים להצבת מיקרופונים
 • בולמי זעזועים
 • מגני רוח ו- pop filters
 • מיקרופון דש neck mic
 • מיקרופון PZM
 • shotgun microphone
 • מיקרופונים סטריאופוניים
 • binaural microphone

שיעור 7 – טכניקות הצבה של מיקרופונים

 • הקלטה אקוסטית מונופונית
 • הקלטה אקוסטית סטריאופונית
 • שיטות הצבה סטריאופונית
 • הקלטה אקוסטית בשיטת surround
 • הצבה רב מיקרופונית

שיעור 8 – מבנה אולפן הקלטות

 • דרישות מיוחדות ומאפיינים טכניים של המבנה
 • חדר הקלטה, חדר בקרה, חדר מכונות
 • מערכות חיווט ותקשורת בין החדרים
 • אמצעי בקרה, סוגים ודרישות
 • עוצמות וסוגים של סיגנלים במכשור סאונד

שיעור 9 – עוצמות וסוגים של סיגנלים במכשור סאונד

 • תקשורת מאוזנת balanced
 • תקשורת לא מאוזנת unbalanced
 • סוגי כבלים ומחברים
 • מדידת עוצמה של סיגנל
 • דציבלים dBU,dBV, dBm, dBFS
 • מיטרים אנלוגיים ודיגיטליים
 • כיול בין מכשירי אודיו

שיעור 10 – mixer

 • תפקודו של מיקסר באולפן
 • מערכת כניסה
 • קדם מגבר מיקרופון preamp
 • בורר כניסות
 • מנחת
 • בורר פאזה
 • אמצעי חיווי של עוצמת peak

שיעור 11 – bus – אפיקי סיכום וניתוב

 • main bus
 • recording bussed
 • auxiliarry buses
 • דוגמאות למבנה מערך סיכום של מיקסרים מיצרנים שונים
 • קריאה ושרטוט תרשימי זרימה

שיעור 12 –  mixer (המשך)

 • insert – נקודת פריצה
 • direct out
 • מערכת מסננים – high pass filter, low pass filter
 • לוח חיבורים – patch bay
 • צורות חיבור בין הנקודות ובין ה- patch bay
 • isolated
 • full normal
 • half normal

שיעור 13 – מערך סולו – control room section

 • סולו PFL/AFL
 • solo in place
 • control room section
 • input selector
 • output selector
 • volume control
 • סיכום למונו
 • דימר

שיעור 14 – מערכת תקשורת אינטגרלית

 • communication section
 • talkback
 • studio section
 • מחולל אותות אינטגרלי
 • on-air red light system

שיעור 15 – סוגי מיקסרים על פי שימוש

 • מיקסר באולפן מוזיקה in line, split
 • מיקסרים המיועדים למערכות הגברה
 • מיקסרים לתחנות רדיו
 • מיקסרים להקלטות שטח

שיעור 16 – מערכות אוטומציה במיקסרים אנלוגיים

 • Flying Fader Automation
 • (VCA (Voltage Control Amplifier
 • VCA automation
 • סינכרוניזציה – שיטות לאיחוד ציר הזמן
 • סוגי LTC, MTC :timecode

שיעור 17 – אודיו דיגיטלי

 • המרת אותות אנלוגיים לדיגיטליים A/D converter
 • המרת אותות דיגיטליים לאנלוגיים D/A converter
 • המרת אותות דיגיטליים לדיגיטליים בפורמט אחר D/D converter
 • שיטות המרה
 • רזולוציה: תדר דגימה (sample rate), רוחב מילה דיגיטלית (bit depth)
 • סנכרון בין מערכות אודיו דיגיטליות

שיעור 18 – מערכות אודיו דיגיטלי

 • Word Clock
 • דוגמאות לסנכרון דיגיטלי בין מרכיבי המערכת
 • פורמטים של אודיו דיגיטלי
 • SPDIF, AES/EBU, TDIF ,ADAT
 • dither, noise shaping

שיעור 19 – מיקסרים דיגיטליים

 • היכרות מעשית עם מספר מיקסרים דיגיטליים
 • סקירת שוק המיקסרים הדיגיטליים
 • יתרונות וחסרונות של מיקסרים דיגיטליים על פני מיקסרים אנלוגיים

שיעור 20 – הקלטה מגנטית

 • המצאת ההקלטה המגנטית
 • התפתחות המדע מחוט ברזל עד סרט פולימרי
 • המצאת ה-biasing
 • מבנה המערכת המכנית (transport) של מכונת ההקלטה
 • מבנה מערכת הראשים (headstock)
 • כיול מערכת ראשים: tilt, zenith, azimuth
 • מכונות הקלטה mono/stereo
 • Multitrack Recorder
 • מצבי עבודה: input, record, sync, reproduce

שיעור 21 – הקלטה מגנטית (המשך)

 • כיול מכונת הקלטה
 • כיול מכונת הקלטה מול שאר מרכיבי האולפן
 • שימוש בסרט כיול
 • היכרות עם מכשירי המדידה: spectrum analyzer, oscilloscope, function generator,
  phase meter
 • היכרות עם ה- tape remote controller
 • הקלטה ניסיונית
 • עקרונות פעולה של passive EQ
 • עקרונות פעולה של active EQ
 • EQ פרמטרי
 • EQ גרפי
 • אופן שימוש ב EQ

שיעור 23 – מעבדים דינמיים : חלק א׳

 • Noise Gate:
 1. עקרון הפעולה ואופן השימוש
 2. אמצעי שליטה עיקריים
 • Compressor:
 1. עקרון הפעולה ואופן השימוש
 2. אמצעי שליטה עיקריים

שיעור 24 – מעבדים דינמיים : חלק ב׳

 • Multiband Compressor:
 1. עקרון הפעולה ואופן השימוש
 2. אמצעי שליטה עיקריים
 • Peak Limiter:
 1. עקרון הפעולה ואופן השימוש
 2. אמצעי שליטה עיקריים

שיעור 25 – מעבדים דינמיים : חלק ג׳

 • Expander:
 1. עקרון הפעולה ואופן השימוש
 2. אמצעי שליטה עיקריים
 • De-esser:
 1. עקרון הפעולה ואופן השימוש
 2. אמצעי שליטה עיקריים
 • Noise Reduction System

שיעור 26 – מעבדים דינמיים : חלק ד׳

 • Loudness Maximiser:
 1. עקרון הפעולה ואופן השימוש
 2. אמצעי שליטה עיקריים
 • עקרונות אלקטרוניים על מעבדים דינמיים
 • Opto, FET, VCA, Variable μ

שיעור 27 – מעבדים דינמיים : חלק ה׳

 • סקירת מעבדים דינמים ידועים
 • ניתוח מעגלים של מעבדים דינמיים

שיעור 28 – מעבדים אקוסטיים

 • סוגי reverb:
 1. Chamber
 2. Plate Reverb
 3. Spring Reverb
 • Tape Delay

שיעור 29 – מעבדים אקוסטיים (המשך)

 • Digital Reverb
 • Convolution Reverb

שיעור 30 – אפקטים מבוססי מודולציה

 • Tremolo:
 1. עקרון הפעולה ואופן השימוש
 2. אמצעי שליטה עיקריים
 • Chorus:
 1. עקרון הפעולה ואופן השימוש
 2. אמצעי שליטה עיקריים
 • Flanger:
 1. עקרון הפעולה ואופן השימוש
 2. אמצעי שליטה עיקריים
 • Phaser:
 1. עקרון הפעולה ואופן השימוש
 2. אמצעי שליטה עיקריים

שיעור 31 – אפקטים מבוססי מודולציה (המשך)

 • Rotary Speaker:
 1. עקרון הפעולה ואופן השימוש
 2. אמצעי שליטה עיקריים
 • Ring Modulator:
 1. עקרון הפעולה ואופן השימוש
 2. אמצעי שליטה עיקריים

שיעור 32 – Harmonic Enhancers

 • Exciter:
 1. עקרון הפעולה ואופן השימוש
 2. אמצעי שליטה עיקריים
 • Disortion:
 1. עקרון הפעולה ואופן השימוש
 2. אמצעי שליטה עיקריים
 • Overdrive:
 1. עקרון הפעולה ואופן השימוש
 2. אמצעי שליטה עיקריים
 • Fuzz:
 1. עקרון הפעולה ואופן השימוש
 2. אמצעי שליטה עיקריים

שיעור 33 – כלי נגינה חשמליים

 • סקירה היסטורית של כלי נגינה חשמליים והתפתחותם
 • פיקאפ מגנטי והשימוש בו בכלי נגינה חשמליים

שיעור 34 – כלי נגינה חשמליים (המשך)

 • סקירה היסטורית של צורות סינתזה והתפתחותיים
 • סינתזה חיבורית וסינתזה חיסורית (additive synthesis & subtractive synthesis)
 • מבנה ומחלקות של סינטיסייזר אנלוגי
 • VCO, VCF, VCA
 • LFO, Evelope Generator – ADSR
 • שליטה באמצעות CV ו- gate על סינטיסייזרים אנלוגיים

שיעור 35 – סמפלרים – Samplers

 • סקירה היסטורית על התפתחות הסמפלר ממלוטרון ועד לתוכנות מחשב מודרניות

שיעור 36 – מבחן מסכם

Pro Tools
מרצה: שי סיון
מספר שיעורים: 28

שיעור 1 – מבוא לפרוטולס

 • הקדמה כללית על התוכנה:
 1. מבוא  ל- DAW
 2. הבדל בין המערכות הפופולריות, יתרונות וחסרונות
 3. תכונות עיקריות של פרוטולס
 4. Application Manager
 5. עדכונים חודשיים
 • גרסאות של פרוטולס:
 1. Pro Tools
 2. Pro Tools Ultimate
 3. Pro Tools First
 • שימוש ב- ILok

שיעור 2 – מבוא לפרוטולס (המשך)

 • ניהול קבצים
 • פתיחת סשן חדש והיכרות עם דיאלוג New Session ו- New Project
 • Sample Rate ו-Bit Rate
 • ניווט ראשוני בפרוטולס
 • Transport
 • מצבי עריכה (Slip, Grid, Spot, Shuffle)
 • דיאלוג New Track
 • ערוץ audio
 • שימוש בסיסי ב- zoom

שיעור 3 – כלים בסיסיים

 • Import Audio
 • Smart Tool
 • כלים לעריכה
 • קיצורי מקלדת ( שורה שניה ושלישית במקלדת QWERTY)
 • פיידים (fades)

שיעור 4 – כלים בסיסיים (המשך)

 • המשך תרגול כלים בסיסיים והיכרות עם סוגי ערוצים
 • Clip Gain
 • Duplicate Track
 • Tab to Transient
 • Region Grouping
 • Group Tracks
 • Strip Silence
 • Edit/Time Lock

שיעור 5 – כלים בסיסיים (המשך)

 • המשך תרגול כלים בסיסיים
 • Tempo and Meter
 • Click Track
 • לופים ו- loop tool
 • מציאת טמפו על ידי tap
 • Identify Beat
 • תרגול מציאת טמפו ועריכה בטמפו משתנה

שיעור 6 – כלים בסיסיים: תרגול וחזרה

שיעור 7 – היכרות עם סוגי ערוצים

 • Aux Tracks
 • (Sends (buses
 • Inserts
 • Master Track
 • תרגיל עריכת אפקט על שירה

שיעור 8 – סגירת פרויקט וניהול קבצים

 • Markers
 • יצירת סשן מבנק קבצים נתון
 • Bounce to Disk
 • Export Regions
 • Bounced Files
 • פורמטים להורדה וההבדלים ביניהם

שיעור 9-10 – חזרה וסיכום

 • תרגיל הקלטה, עריכה ויישום הכלים שנלמדו עד כה
 • Playlist Mode
 • יישום עריכת Playlist על הסשן הקיים

שיעור 11 – MIDI וערוצי Instrument

 • מבוא ל-MIDI
 • יצירת ערוץ Instrument
 • יצירת ערוץ MIDI
 • תרגיל הקלטת מידי
 • Piano Roll

שיעור 12 – MIDI וערוצי Instrument (המשך)

 • Event Operations
 • Velocity
 • Sustain
 • Transpose
 • MIDI and Audio Volume
 • Edit Multiple Clips ו- Consolidate
 • Sample and Tick Based Tracks
 • הגדרת סולם (Key Signature)
 • שימוש בערוצי מידי ב- Multichannel Instruments
 • אוטומציית tempo change
 • Commit MIDI To Audio

שיעור 13 – יצירת פרויקט כיתתי

 • הקלטת guide
 • הקלטת תופים ב virtual instruments
 • הקלטת בס וגיטרות+ עריכה

שיעור 14 – יצירת פרויקט כיתתי (המשך)

 • הקלטת מקלדות ב- Virtual Instruments
 • עריכה
 • Cue Mix
 • הקלטת שירה ב playlist

שיעור 15 – יצירת פרויקט כיתתי (המשך)

 • עריכת שירה ב playlist
 • ״ראף מיקס״ ובאלנס בסשן תוך כדי עבודה
 • Bounce
 • האזנה וביקורת כיתתית לעבודות המוצגות

שיעור 16 – הגדרות

 • Display Preferences
 • Operation Preferences
 • Editing Preferences
 • Mixing Preferences
 • Metering

שיעור 17 – הגדרות (המשך)

 • Disk Allocation
 • Head Bar
 • Color Code
 • I/O Setup
 • Hardware Setup (נייטיב ו-HD)
 • Playback Engine

שיעור 18 – הגדרות ( המשך)

 • Session Setup
 • Low Latency Mode
 • Delay Compensation
 • System Usage ו- Disk Space
 • View Options
 • Track Preset
 • Track Recall

שיעור 19 -Beat Detective

 • הסבר על Beat Detective
 • תרגול עריכות תופים באמצעות Beat Detective
 • Tempo Map
 • תרגול יצירת Tempo Map מתופים ללא טמפו קבוע

שיעור 20 – Beat Detective (המשך)

 • המשך תרגול Beat Detective בסוגים שונים של משקלים ומקצבים

שיעור 21 – Elastic Audio

 • Elastic Time
 • תרגול Quantize תופים באלגוריתם אלסטי
 • תרגול Tempo Change על אודיו עם אלגוריתם אלסטי
 • Elastic Properties, Elastic Pitch
 • תרגול שינוי סולם עם Elastic Pitch

שיעור 22 – Automation

 • Automation Mode
 • עריכת אוטומציה
 • כתיבת אוטומציה עם פיידר
 • פרמטרים הניתנים לכתיבת Automation
 • אוטומציה על אינסרטים
 • Automation Preferences
 • תרגיל ריידינג לשירה וכלים נוספים
 • תרגיל אוטומציה על אפקט

שיעור 23 – Import Session Data

 • Import Session Data Dialog
 • תרגיל יבוא סשן וקבצים נוספים
 • Match Tracks
 • תרגיל Match Tracks
 • AAF/ OMF
 • Export AAF/OMF
 • Import AAF/OMF

שיעור 24 – עבודה מול תמונה

 • Import AAF- התייחסות גם ל Frame Rate ו- Timecode
 • Import Video
 • Timecode and Frame Rate Setup
 • תרגיל עריכת סאונד מול תמונה
 • כלים בסיסיים לרסטורציה של הקלטת שטח

שיעור 25 – עבודה מול תמונה ( המשך)

 • עבודה מול סרטון אנימציה
 • תרגול עיצוב סאונד לתמונה
 • שימוש ב Reverb ליצירת חלל ב Insert או ב Send
 • Bounce To QuickTime Movie

שיעור 26 – Melodyne

 • מבוא למלודיין וההבדל מאלגוריתמים/ תוכנות מתחרות
 • Setting and Transfer
 • Auto Correction
 • כלים במלודיין
 • מניפולציות נוספות שאפשר לעשות במלודיין
 • Rendering
 • תרגיל עריכת שירות: מלודיין + סאונד שירה

שיעור 27-28 – תרגיל סיום כיתתי

 • הקלטה של שיר בהרכב מלא במשותף
 • עריכת השיר באופן פרטני
 • מיקס בסיסי- פרטני
 • הגשה וביקורת כיתתית

P.A.
מרצה: יבגני קרוליק
מספר שיעורים: 16

שיעור 1 – מבוא

 • מבוא כללי למערכות הגברה
 • הבדלים מהותיים בין אולפן הקלטות למערכות הגברה
 • שימושים אופייניים מערכות הגברה
 • סביבת עבודה:
 1. חלוקת תפקידים בצוות ההגברה
 2. תפקידים טכניים
 3. תפקידי הפקה
 4. ספקים טכניים
 5. צוות Pre-production
 6. אינטראקציה מקצועית (הפקה/ספקים/צוות)

שיעור 2 – מערך טכני כללי של מופע

 • הכרת הבמה
 • Front Of House ) FOH) מערכת ההגברה הראשית
 • הכרת מערכת Monitoring
 • Back line
 • תרשים זרימה כללי של מערכת ההגברה

שיעור 3 – מרכיבי מערכת ההגברה

 • התפתחות הרמקול ממגפון עד למערכת ההגברה המודרנית
 • הפיזיקה הבסיסית של רמקול
 • סוגי רמקולים במערכות הגברה
 • עקרונות בסיסיים בהתקנת מערכות הגברה
 • התפתחות המגבר – ממנורות עד למגברים מודרניים
 • שילוב בין מגברים ורמקולים

שיעור 4 – מרכיבי מערכת ההגברה (המשך)

 • Crossovers
 • One-way, two-way & three way systems
 • מערכת פסיבית דו תחומית Two-way passive system
 • מעבדים דיגיטליים לניהול מערכת
 • Subwoofers
 • מוניטור – רמקול במה
 • מיקום והצבת מערכות Line array
 • ידע בסיסי בהנדסת מערכת
 • סקירה כללית של שוק מערכות ההגברה

שיעור 5 – ציוד בעידן האנלוגי

 • מערכת הגברה – תרשים כללי
 • מרכיבים: מיקסרים, מכשירי עיבוד צליל, ניהול מערכת FOH
 • מערכות FOH/Monitors
 • התפתחויות ושינויים בקונסולת הגברה לעומת מיקסר אולפני:
 1. תרשים זרימה של מיקסר
 2. ציוד FOH outboard אנלוגי
 3. חיווט מערכות ההגברה
 4. מיקום עמדת ההגברה הראשית

שיעור 6 – ציוד בעידן הדיגיטלי

 • הבדלים עיקריים בין מערכות הגברה אנלוגיות לדיגיטליות
 • הבדלים בין אות אנלוגי לדיגיטלי
 • מכשירי אפקטים דיגיטליים ומעבדי DSP
 • פרוטוקולים של סיגנלים דיגיטליים וסוגי חיווט
 • שילוב מערכת דיגיטלית (Stage-FOH-Monitoring-PA)
 • תכנות בסיסי של מיקסרים דיגיטליים

שיעור 7 – במה

 • שינויים היסטוריים במבנה הבמה
 • צוות הבמה
 • ייעול צוות הבמה
 • סאונד במה – תרשים זרימה

שיעור 8 – ציוד סאונד לבמה

 • מיקרופונים
 • DI box
 • כבלים וחיווט
 • כבלי צמה
 • קופסאות במה ומפצלי סיגנל
 • סטנדים למיקרופון ואבזור נוסף
 • מוניטורים קלאסיים ומערכות (In-ear monitors (IEMs
 • עיקרות כללית עם מערכות אלחוטיות
 • Back Line

שיעור 9 – הכנת מערכת ההגברה למופע

 • מיקס אולפן לעומת מיקס הופעה
 • סוגי מקורות הסיגנל:
 1. Scene Finalising
 2. הצבת מיקרופונים
 3. קופסאות DI – עקרונות חיבור כלי נגינה חשמליים או אלקטרוניים
 • הכנת הקונסולה וציוד ה-outboard למיקס:
 1. Mix Setup
 2. חיבור הציוד הנלווה למערכת ההגברה
 3. קונפיגורציה של מיקסר דיגיטלי וניהול קבצים
 • בדיקת מערכת ההגברה וכיוונים סופיים:
 1. תיאום בין מגיש המערכת לסאונדמן האחראי
 2. בדיקת מערכת
 3. כיוונים סופיים
 • בדיקת קווים

שיעור 10 – הכנה למיקס הופעה

 • תיאום בין FOH לסאונד במה
 • soundcheck:
 1. איך מתחילים ומי ראשון?
 2. הבדלים בין באלאנס לפני ההופעה להופעה עצמה
 3. צעדים ראשונים לקביעת gain בערוצי הקונסולה
 4. שימוש ב EQ בערוצי הקונסולה
 5. שימוש במעבדים דינמיים בערוצי הקונסולה
 6. שימוש במכשירי אפקטים בערוצי הקונסולה
 • אינטרקציה מול האמן

שיעור 11 – מיקס הופעה FOH

 • שיטות וגישות למיקס לייב:
 1. סגנונות והבדלים
 2. התאמת המיקס למקום האירוע
 3. הרצוי מול המצוי
 • ניהול ההופעה:
 1. ווליום!!!
 2. דינמיקה של המופע
 3. אוטומציות וקיואים
 4. אפקטים

שיעור 12 – מיקס במה

 • מיקס מוניטורים:
 1. FOH לעומת סאונד במה
 2. כיצד לבנות מיקס במה
 3. מוניטור רצפתי לעומת in ear monitor
 4. שליטה במיקסים רבים בו-זמנית
 5. הפרעות סאונד בין מערכת ההגברה הכללית להגברת הבמה
 • In-Ear Monitors – קונפיגורציה של המערכת האלחוטית

שיעור 13 – מפרטים טכניים

 • קריאה של מפרט טכני
 • יצירת מפרט טכני

שיעור 14 – סיכום

 • תכנון של סיבוב הופעות מהיבטים ארגוניים וטכניים
 • פאנל שאלות ותשובות

שיעור 15-16 – תרגול מעשי

סדנת הקלטה הרכבים אקוסטיים
מרצה: אלכס זובורבסקי

סדנת הקלטה אנלוגית
מרצה: עומר זוסמן
מספר שיעורים: 6

שיעור 1 – הכרת האולפן האנלוגי

 • Signal Flow
 • שימוש בסרט כיול
 • תרגול מצבי עבודה של טייפ: input, sync, repro
 • כיול מכשיר הקלטה
 • עבודה עם ה- remote controller

שיעור 2 – הכנת מערכת תופים להקלטה

 • כיוון מערכת תופים
 • מיקום בחדר
 • עיצוב האקוסטיקה בחדר

שיעור 3 – הכנה לסשן

 • הכרת ההרכב והחומר המוסיקלי
 • בחירת reference לפני ההקלטה
 • תכנון מהלך העבודה
 • יצירת רשימת קווים ומיקרופונים

שיעור 4 – סשן הקלטה

 • הקמה והצבת מיקרופונים
 • עיצוב הסאונד
 • באלאנס אוזניות
 • הקלטת ״ריתם סקשן״

שיעור 5 – סשן הקלטה (המשך)

 • שמיעה ובחירת טייקים
 • איתור מקומות שדורשים תיקון
 • ״פאנצ׳ים״
 • העלאות

שיעור 6 – Rough Mix

מידי וסינתזה
מרצה: ישי פיציון
מספר שיעורים: 6

שיעור 1 –Analog synthesizer

 • היכרות עם הסינטיסייזר האנלוגי
 • מחלקות הסינטזה (VCO, VCF, VCA, ADSR)
 • שליטה על סינטיסייזר אנלוגי באמצעות CV ו- gate

שיעור 2 – MIDI

 • היסטוריה, סקירת אפשרויות הפרוטוקול והשימוש במידי
 • General MIDI
 • MIDI Clock
 • חיבור מספר מכשירים ברשת והדגמת הפעלה של המערכת

שיעור 3 – Sampler

 • תהליך הדגימה
 • עריכת דגימות
 • מיפוי (mapping)
 • יצירת שכבות של דגימות (layers)
 • הפעלת אמצעי סינתזה על הדגימות

שיעור 4 – בניית לופים בעזרת סמפלר

 • בנייה ועריכת לופים
 • יצירת מאגר דגימות beat box
 • יצירת קטע מוזיקלי קצר באמצעות סמפלר
 • עבודה עצמית של התלמיד ליצירת קטע מוסיקלי

שיעור 5-6 – פיתוח של קטע מוזיקלי

 • סקירה כללית כלי נגינה וירטואלים של Native Instruments
 • דוגמאות לכלי נגינה וירטואליים המבוססים על physical modeling
 • קונטרולרים ואוטומציה (automation)
 • המשך עבודה על הקטע המוסיקלי תוך שימוש בכלי הסינתזה שנלמדו

סדנת רדיו
מרצה: מיכאל אבו
מספר שיעורים: 5

שיעור 1 – מבוא לעולם הרדיו

 • היסטוריה והתפתחות הרדיו
 • הקול האנושי: מאפיינים ומגבלות
 • גלים אלקטרו-מגנטיים
 • אפנון  AM ו- FM, איך זה עובד?

שיעור 2 – תחנת רדיו

 • התפקידים בתחנת הרדיו
 • תרשים זרימה מהמיקרופון ועד לאנטנה
 • מיקרופון אולפן ומיקרופון לשימוש חוץ
 • Hybrid Channel – התממשקות עם קו טלפון
 • Master Clock Synchronizer
 • View Meters
 • אמצעי נגינת מוסיקה באולפן רדיו, ושיטות לדיווח השמעות
 • תחנת הרדיו הממוחשבת:  edit/live mode – logger – feeds – schedule
 • פרסומות: הפקה, כיוון ומאסטרינג
 • שידור מאולפן נייד
 • שימוש ברשתות Dante לשידור רדיו

שיעור 3 – תפקיד הטכנאי בתחנת רדיו

 • שידור חי – מוסיקה ודיבור
 • בעיית הזליגה
 • שימוש במעבדים דינמיים ו-eq
 • כישורי multitasking
 • הקלטת שדרן
 • עריכת ״אינסרטים״
 • עריכה ומיקס של תכניות באורך מלא
 • חדשות בשידור חי
 • הקלטת שטח (ממקום אחד או מספר מקומות)
 • בעיות latency בשידור דיגיטלי
 • ציוד ברודקאסט
 • שימוש בפרוטוקול Madi ו- Dante לצורך חיבור בין מרכיבי אולפן רדיו
 • יצירת lineup
 • תכנון זמנים עם מפיק התכנית
 • פיקוח טכני על שידור רדיו

שיעור 4 – בניית תחנת רדיו אינטרנטית / ביתית

 • הגדרה
 • מבנה
 • סימולציה של תחנת רדיו אינטרנטית
 • IP ו- Digital Broadcast Server

שיעור 5 – סיור בתחנת גלי צה״ל / גלגל״צ

סדנת הפקה מוזיקלית
מרצה: גדי פיינגולד
מספר שיעורים: 6

שיעור 1 – פרה-פרודקשן

 • בחירת שיר
 • בחינת הסולם
 • בחירת טמפו
 • מבנה
 • טקסט
 • הרמוניה ומלודיה

שיעור 2 – הכנת גייד (שירה + כלי אחד)

 • הקלטת ״גייד״ ראשוני
 • שיפור טייק שירה במקרה הצורך
 • שיפור על הליווי במקרה הצורך

שיעור 3 – הקלטת תופים

 • ״miking״
 • כיוון gain
 • באלאנס אוזניות
 • באלאנס שמיעה
 • הנחיית המתופף
 • הקלטת טייקים

שיעור 4 – העלאת כלים נוספים

 • ״miking״
 • כיוון gain
 • באלאנס אוזניות
 • באלאנס שמיעה
 • הנחיית המתופף
 • הקלטת טייקים

שיעור 5 – עריכות

 • בניית תמונת סאונד
 • בחירת טייקים
 • החלפות מכות ותווים בעייתיים
 • שיטות שונות ״להושיב״ כלים בקצב:
 1. שימוש ב-Beat Detective כדי ״להושיב״ הכל על הגריד
 2. מקרים שבהם אני מעדיף שהדברים יהיו יותר "loose", או להיפרד מה-grid לגמרי
 3. שימוש ב- identify beat כדי לייצר grid למוזיקה עם קצב משתנה

שיעור 6 – סיום עריכות ו״ראף מיקס״

 • הכנת ערוץ שירה למיקס:
 1. בחירת טייקים
 2. השוואת לבלים
 3. עבודה עם Melodyne
 • האזנה לעבודות של סטודנטים

סדנת הפקה מוזיקלית
מרצה: ניב כהן
מספר שיעורים: 6

שיעור 1 – מבוא

 • חשיבות ההפקה המוזיקלית כחלק מכתיבה והלחנה של שיר
 • דמויות מפתח אז והיום
 • מה ההשראה שלנו?
 • הפקה מוסיקלית כעסק
 • ניהול זמן
 • תמחור וביטחון עצמי
 • הצד הפסיכולוגי

שיעור 2 – פתיחת סשן

 • אבני היסוד של ההפקה המוזיקלית
 • רפרנסים:
 1. רפרנס כללי להפקה
 2. רפרנס לשירה
 3. רפרנסים לתפקידים ספציפיים
 • מאיפה מתחילים – גרוב, הרמוניה, לחן או מילים?

שיעור 3 – ניהול תהליך ההפקה

 • יש בסיס, מה עושים מכאן?
 • התנהלות מול אמן / חברת התקליטים במשך התהליך

שיעור 4 – ירידה לפרטים

 • תפקידים: פחות או יותר? להוסיף או להוריד?
 • לחזור לתחילת ההפקה ולבדוק האם באמת התקדמנו
 • ניקיון הסשן

שיעור 5 – הקלטת שירה

 • הנחיית זמר/ת
 • איך להקשיב ולמה
 • תיקוני זיופים (pitch correction) – כן או לא?

שיעור 6 – סיום הפרויקט

 • בחינה מחודשת של ההפקה לאחר השלמת טייק שירה
 • סגירת הפרויקט
 • איך לדרוש את התשלום בזמן ובעוצמה

שנה ב׳

Ableton Live
מרצה: שי דיין
מספר שיעורים: 10

שיעור 1 – מבוא

 • הכרת חלונות התוכנה
 • הכרת המיקסר וה-routing בתוכו
 • הכרת סרגל הכלים
 • חלון ה-browser
 • הכרת הערוצים בתוכנה: MIDI ,audio ,return
 • אופציות שונות בתוך חלון ה- clip
 • אופציות launch clips שונות

שיעור 2 – עבודה עם סמפלרים

 • עבודה עם audio loops
 • הוצאת גרוב מתוך loop
 • פונקציית slice to new midi track
 • 3 המצבים השונים של כלי ה simpler
 • הכרת ממשק ה-simpler

שיעור 3 – עבודה עם סמפלרים (המשך)

 • הכרת ממשק ה-impulse
 • שיטות שונות להחיות את הסמפלים
 • לנגן בלחיצה אחת על יותר מסמפל אחד
 • הכרת ממשק ה-drum rack
 • שילוב בין impulse ו drum rack
 • הכנסת אפקטים לתוך drum rack

שיעור 4 – ערוצי אודיו

 • הסבר על מנוע ה-warp
 • בחירת מנועים שונים
 • מה השימוש של warp
 • שילוב של יותר מלופ אחד בעלי BPM שונה

שיעור 5 – עבודה עם כלי נגינה ואפקטים במקביל

 • הכרת instruments rack
 • הכרת audio effects
 • שימוש ב- macros
 • שינוי של כמה פרמטרים על ידי נוב אחד

שיעור 6 – טכניקות הפקה

 • טכניקות הפקה באבלטון
 • עריכה ב-MIDI
 • העברת מידי לאודיו
 • דרכים לגלות סולם של שיר
 • שימושים ב-sidechain compressor/gate

שיעור 7 – שחזור ביט מוכר

 • לקחת שיר מוכר ולבנות אותו מחדש עם אותם תפקידים

באמצעות כלים וטכניקות שונות

שיעור 8 – Arrangement View

 • איך לעבור מ-session view לחלון ה-arrangement
 • עריכות בחלון ה-arrangement
 • אוטומציות
 • איך לעשות מיקס באבלטון לייב

שיעור 9 – קונטרולרים

 • שימוש בקונטרולרים שונים
 • שימוש ב-Push 2
 • איך למפות פרמטרים בתוכנה לקונטרולרים
 • שינוי BPM
 • שליחת קליק למתופף בלייב
 • יצירת לופר להופעה חיה
 • שימוש ב-dummy clips

שיעור 10 – אבלטון 10

 • אופציות חדשות באבלטון 10
 • favorites
 • group בתוך group
 • הסבר על הכלים והאפקטים החדשים
 • קיצורים חדשים
 • אופציות מידי חדשות

Cubase
מרצה: מיכאל אבו
מספר שיעורים: 8

שיעור 1 – מבוא לקיובס

 • היכרות עם סרגל הכלים של התוכנה
 • אודיו דיגיטלי
 • סאונד אנלוגי מול סאונד דיגיטלי
 • ניתוב פקודות MIDI בתוך cubase
 • ניתוב אודיו בתוך תוכנת cubase
 • MIDI ports, channel and track
 • יצירת סביבת עבודה בקיובס
 • קיובייס – מילון מושגים

שיעור 2 – הגדרת סביבת העבודה

 • ממשקי אודיו ומידי
 • ASIO Drivers and Latency
 • ASIO Direct X Full Duplex Drivers
 • ממשקי מידי ודרייברים
 • הגדרת ממשקים בקיובייס
 • Background Processes
 • צורות monitoring
 • הגדרת כניסות ויציאות אודיו
 • הגדרת אפקטים חיצוניים
 • הגדרת כלי נגינה חיצוניים
 • הגדרות control room ו- studio
 • שמירת הגדרות של כניסות ויציאות
 • פתיחת פרויקט חדש
 • הגדרות הפרויקט
 • פתיחת ערוצי אודיו
 • הגדרות ערוצי אודיו
 • פתיחת ערוץ instrument
 • פתיחת ערוץ MIDI

שיעור 3 – הקלטת אודיו בקיובס

 • היכרות עם ה- control room mixer
 • הגדרות ושימוש ב- control room mixer
 • אינפוטים חיצוניים
 • studio sends
 • ניהול קבצים
 • איתור קבצים
 • פריסטים של VST instruments
 • יצירת פריסטים חדשים
 • יבוא של קבצי אודיו

שיעור 4 – הקלטת אודיו בקיובס (המשך)

 • הקלטת אודיו
 • Click track, tempo and time signature
 • הגדרות מטרונום
 • הקלטת overdub
 • punch in/punch out
 • Pre Roll/ Post roll
 • פאנצ׳ לערוץ חדש
 • הקלטת טייקים רבים לאותו ערוץ
 • עריכה והרכבת טייק סופי

שיעור 5 – הקלטת מידי

 • שימוש בכלי נגינה וירטואלים בקיובייס
 • VST Instruments
 • הוספה והגדרת מכשירי MIDI חיצוניים
 • מצבי הקלטה
 • הקלטה ב cycle record mode
 • הקלטת MIDI
 • מקלדת מידי וירטואלית

שיעור 6 – שימוש ב- VST instrumants ומכשירי MIDI

 • שימוש בפורמט Rewire
 • ערוצי אינסטרומנט וערוצי  Rewire
 • שימוש ב- insert
 • Plugin effects
 • insert לעומת send
 • היכרות עם חלון ה-pool של התוכנה:
 1. שימוש בחלון
 2. אופטימיזציה של pool – מחיקת קבצים מיותרים
 3. pool interactions
 • עריכת ערוץ שירה בעזרת vari-audio
 • עריכת פקודות מידי בעזרת ה- in place editor
 • שימוש ב-key editor
 • עריכת תפקיד תופים ב- MIDI
 • היכרות עם תפריט ה- MIDI
 • quantize
 • שימוש ב- MIDI effects

שיעור 7 – Arranging

 • Arranging in the project window
 • שימוש בערוץ Arranger
 • שימוש ב tempo track
 • עבודה עם לופים

שיעור 8 – מיקס ומאסטרינג בקיובייס

 • חלון ה- mixer
 • שימוש בערוצי אפקטים
 • שימוש באקולייזר במהלך המיקס
 • עבודה עם Group Channel Tracks
 • כתיבת וקריאת אוטומציה
 • מיקס ל-surround
 • מאסטרינג וייצוא של המיקס הסופי

סדנת הקלטה דיגיטלית
מרצה: סיימון ויינשטוק
מספר שיעורים: 5

שיעור 1 – מבוא

 • הכרת המרצה
 • האזנה מודרכת לחומר המוזיקלי שיוקלט בסדנה
 • תכנון מהלך העבודה
 • יצירת רשימת קווים ומיקרופונים

שיעור 2 – הקמה

 • הקמה והצבת מיקרופונים
 • עיצוב הסאונד
 • באלאנס אוזניות

שיעור 3 – הקלטת ״ריתם סקשן״

 • הקלטת ״ריתם סקשן״
 • שמיעה ובחירת טייקים
 • איתור מקומות שדורשים תיקון
 • ״פאנצ׳ים״

שיעור 4 – העלאות

שיעור 5 – ראף-מיקס

סדנת הקלטה לקולנוע ולטלוויזיה

סדנת הקלטה כלי קשת

סדנת הקלטת פסנתר

אלקטרוניקה
מרצה: אלכס זבורובסקי
מספר שיעורים: 10

שיעור 1 – רב מודד (multimeter)

 • היכרות עם רב מודד ( מולטימטר)
 • סוגי מדידות שניתן לבצע בעזרת מולטימטר
 • מדידת זרם, מתח והתנגדות
 • היכרות עם מטריצה (breadboard)
 • הרכבת מעגל חשמלי על גבי המטריצה
 • סוגי נגדים וקריאת קוד הצבעים (color code)
 • הרכבת מעגל: טורי, מקבילי ומעורב
 • ביצוע מדידות זרם ומתח במעגל
 • הרכבת מעגל LED

שיעור 2 – נגדים וקבלים

 • סוגי נגדים משתנים
 • מאפיינים מכניים וחשמליים של נגדים משתנים
 • תחזוקה של נגדים משתנים
 • שימוש במעגל potentiometer או rheostat
 • הרכבת מנחת תוך שימוש בפוטנציומטר
 • סוגי קבלים
 • מאפיינים חשמליים ומכנים של קבלים
 • הכרת  הקוד לסימון קבלים
 • שימושים אופיינים לשימוש בקבלים במעגלי אודיו

שיעור 3 – דיודה (diode)

 • הכרת הדיודה
 • מאפיינים של דיודה אידיאלית
 • שימושים אופיינים בדיודה במעגלי אודיו
 • הרכבת מעגל דיודה על גבי מטריצה וביצוע מדידות
 • הרכבת מעגל דיסטורשן
 • בדיקת מעגל בעזרת סקופ
 • בדיקה שמיעתית של מעגל

שיעור 4 – טרנזיסטור (transistor)

 • הכרת הטרנזיסטור
 • רקע היסטורי של המצאת הטרנזיסטור
 • סוגי טרנזיסטורים
 • מאפיינים חשמליים ומכנים של הטרנזיסטור
 • הרכבת מעגל בשילוב טרנזיסטור על גבי מטריצה וביצוע מדידות

שיעור 5 – מגבר שרת (operational amplifier)

 • הכרת מגבר שרת
 • מאפיינים של מגבר שרת אידיאלי
 • סוגים של מגברי שרת
 • אפליקציות שימושיות של מגבר שרת
 • מעגל מגבר שרת הופך פאזה
 • מעגל מגבר שרת לא הופך פאזה
 • מגבר מסכם
 • מגבר משווה (קומפרטור)

שיעור 6 – מגבר מבוסס op amp

 • הרכבת מעגל מגבר שרת על גבי מטריצה
 • ביצוע מדידות
 • הרכבת מעגל קומפרטור
 • הרכבת מגבר מבוסס op amp

שיעור 7 – הרכבת hi pass filter אקטיבי

 • הרכבת מעגל פילטר אקטיבי מבוסס מגבר שרת
 • חישוב והרכבת מעגל hi pass filter
 • ביצוע מדידות במעגל
 • בניית גרף  frequency response

שיעור 8 – הרכבת low pass filter אקטיבי

 • הרכבת מעגל פילטר אקטיבי מבוסס מגבר שרת
 • חישוב והרכבת מעגל low pass filter
 • ביצוע מדידות במעגל
 • בניית גרף  frequency response

שיעור 9 – רכיב 555 (timer)

 • הכרת רכיב 555
 • הרכבת מעגל משולב טיימר 555 על גבי מטריצה
 • התקנת חיישן אור פוטורזיסטור במעגל

שיעור 10 – הרכבת סינטיסייזר מבוסס 555

 • הרכבה על גבי מטריצה מעגל סינטיסייזר מבוסס טיימר 555
 • אוספת מעגל טרמולו לסינטסייזר

אלקטרוניקה – סדנה מעשית
מרצה: אלכס זבורובסקי
מספר שיעורים: 5

שיעור 1 – מבוא

 • הכרת כלי העבודה של אלקטרוניקה
 • הכנת כבלים לפני ההלחמה
 • תרגול עבודה עם מלחם
 • ציפוי וחיבור מוליכים בעזרת מלחם
 • הרכבת מחברים מסוג TRS ו- XLR
 • איתור תקלות בכבלים
 • איתור תקלות ותיקון אוזניות

שיעור 2 – בניית מכשיר דיסטורשן

 • הכרת המעגל של המכשיר
 • התקנת רכיבים על גבי מעגל מודפס PCB
 • חיווט פנימי של המכשיר
 • בדיקת תקינות ואיתור תקלות

שיעור 3 – בניית מכשיר opto compressor

 • הכרת המעגל של המכשיר
 • התקנת רכיבים על גבי מעגל מודפס PCB
 • חיווט פנימי של המכשיר
 • בדיקת תקינות ואיתור תקלות

שיעור 4 – בניית מכשיר delay

 • הכרת המעגל של המכשיר
 • התקנת רכיבים על גבי מעגל מודפס PCB
 • חיווט פנימי של המכשיר
 • בדיקת תקינות ואיתור תקלות

שיעור 5 – איתור תקלות, תיקון וסיום העבודה

 • בדיקות סופיות
 • כיול
 • השוואה שמיעתית מול מכשירי מותג דומים

מיקס
מרצה: נעם לוינברג
מספר שיעורים: 14

שיעור 1 – מבוא

 • סקירה היסטורית על שינויי הבאלאנס במוסיקה הפופולרית במהלך השנים
 • שינויים בהרגלי השמיעה

שיעור 2 – לפני שמתחילים

 • איך הטכנולוגיה משפיעה על סגנון המוזיקה
 • סדר פעולות התחלתי למיקס
 • השפעת סביבת ההאזנה
 • חשיבות רפרנסים
 • מה צריך בשביל לעשות מיקס?

שיעור 3 – מיקס In the box

 • פלאגינים – איך לבחור כלי עבודה מתאימים לצרכים שלכם
 • פורמטים דיגיטליים, המרות, ממירים
 • analog vs digital

שיעור 4 – EQ

 • מה זה איקיו?
 • סוגים נפוצים, ואיך משתמשים בהם במיקס

שיעור 5 – קומפרסורים ועוד

 • מה זה קומפרסור?
 • סוגים נפוצים, ואיך משתמשים בהם במיקס
 • סאמפלים (samples) – איך משתמשים בהם במיקס, מתי ולמה
 • אוטומציה (automation)

שיעור 6-9  – שיעור הדגמה למיקס (נערך באולפן של נעם)

שיעור 10 – טכניקות מתקדמות

 • מבוא לטכניקות מתקדמות יותר
 • חשיבות של רפרנסים וביקורת עצמית
 • EQ למתקדמים

שיעור 11 – Work flow

 • סדר פעולות לתהליך עבודה בריא
 • ניהול זמן
 • אפקטים מיוחדים ואוטומציה שלהם
 • דוגמאות של תלמידים לבעיות ופתרונות

שיעור 12 – בחור אנלוגי בעולם דיגיטלי

 • שילוב של ציוד אנלוגי בסביבת עבודה דיגיטלית
 • גישות ופתרון בעיות נפוצות
 • בניית רעיון או קונספט למיקס
 • קומפרסיה – טכניקות מתקדמות

שיעור 13 – טריקים וטיפים

 • ״טריקים אישיים״
 • פרי-סטים שימושיים

שיעור 14 – האזנה לפרויקטים וסיכום

מיקס למתקדמים
מרצה: סיימון ויינשטוק
מספר שיעורים: 6

שיעור 1 – מבוא

 • מה זה מיקס
 • חשיבות המיקס בתהליך ההפקה
 • שיטות עבודה
 • ה-template של סיימון

שיעור 2 – הדגמה

 • מיקס הדגמה על שיר מסדנת ההקלטה הדיגיטלית
 • הסבר על plugins, יתרונות וחסרונות של פלאגינים שונים
 • הבחירות שאנחנו עושים תוך כדי מיקס

שיעור 3 – מיקס מונחה

 • הסטודנטים יבצעו מיקס על שיר נוסף מסדנת ההקלטה הדיגיטלית

שיעור 4 – האזנה וביקורת

 • האזנה למיקסים של הסטודנטים
 • זיהוי בעיות
 • הצעת פתרונות

שיעור 5 – האזנה וביקורת (המשך)

 • האזנה למיקסים של הסטודנטים
 • זיהוי בעיות
 • הצעת פתרונות

שיעור 6 – סיכום

 • סיכום הקורס
 • שאלות ותשובות

מאסטרינג
מרצה: ארז כספי
מספר שיעורים: 4

שיעור 1 – מבוא והכרת סביבת העבודה

 • מה זה מאסטרינג
 • סקירה היסטורית של המקצוע
 • סביבת העבודה של טכנאי המאסטרינג – הסביבה האקוסטית
 • פירוש המושג ״לחתוך תקליט״

שיעור 2 – היכרות עם כלי העבודה

 • אודיו דיגיטלי וממירים
 • כלי עיבוד סאונד אנלוגיים
 • כלי עיבוד סאונד דיגיטליים
 • Signal Flow של קונסולת מאסטרינג

שיעור 3 – תהליך המאסטרינג – חלק 1

 • תהליך המאסטרינג שלב אחרי שלב
 • יצירת איזון טונאלי במאסטר
 • יצירת איזון דינאמי במאסטר
 • The Loudness War

שיעור 4 – תהליך המאסטרינג – חלק 2

 • סידור השירים לכדי אלבום
 • PQ Editing
 • המרת קבצים ל-MP3
 • הדגמה מעשית למאסטרינג לסגנונות מוזיקה שונים

פוסט פרודקשן
מרצה: מיכאל אבו
מספר שיעורים: 10

שיעור 1 – מבוא

 • תולדות הסאונד והמוזיקה בקולנוע
 • כיצד פסקול מעביר מסר
 • סקירת סוגי פסקול למדיות שונות:
 1. אנימציה
 2. מיצגים אמנותיים
 3. סאונד באינטרנט
 4. וידאו ארט
 5. משחקי מחשב
 6. טלוויזיה
 7. קולנוע
 • זהות מרחבית ומקור הצליל
 • שימוש בפסקול ליצירת מיקוד על חפצים ופעולות
 • שימוש בפסקול ליצירת אפקט רגשי
 • הסתכלות על הסרט ממבטו של מעצב פסקול
 • תרגיל: ניתוח פסקול של סצנה מסרט
 • היכרות עם בנק אפקטים שישמש אותנו במהלך הקורס

שיעור 2 – מבנה תעשיית הפוסט פרודקשן

 • תפקידים בתעשייה
 • תהליך יצירת פסקול
 • תיאום מול מחלקת הפקת הוידאו
 • פורמטים נפוצים של וידאו
 • פתיחת פרוייקט בפרוטולס או קיובייס
 • סינכרון מול תמונה
 • תרגיל: פתיחת פרוייקט וארגון הקבצים

שיעור 3 – דיאלוג ו- ADR

 • שיטות להקלטת dubbing ו-ADR
 • איתור בעיות בהקלטת ועריכת דיאלוג:
 1. ליטוש הסאונד
 2. תזמון הדיאלוג אל מול התמונה
 • מערך טכני להקלטת דיאלוג באולפן
 • הקלטת קריין ב- voice over
 • איחוד ערוצי דיאלוג ל- master track
 • תרגיל: הקלטה ועריכה של דיאלוג, תוך שימוש בטכניקות שנלמדו

שיעור 4 – ambiance ו- roomtone

 • הסבר כללי
 • הבדלים ושימושים
 • שימוש בספריות
 • שיטות להקלטה של ambiance ו- roomtone
 • התאמת הסאונד לזווית הצילום ו- POV
 • תרגיל: התנסות בהקלטה של ambiance ו-roomtone, ושילוב סאונדים מספרייה

שיעור 5 – שימוש ב- sound effects וספריות sound effects

 • היכרות ראשונית
 • היכרות וניהול ספריות SFX
 • media bay tool בקיובייס
 • העברת סאונדים למחשב וניהול קבצים
 • מיקום סאונדים על גבי ה- timeline
 • תרגיל: שימוש ב-SFX בפרויקט

שיעור 6 – Foleys

 • סקירה היסטורית של שימוש ב-foleys
 • תזמון foleys מול התמונה
 • Cue Sheets
 • הכנת האולפן להקלטת foleys
 • בימוי והקלטת ה-foleys
 • תרגיל: הקלטת foleys ושילובם עם סאונדים מספריות

שיעור 7 – מרכיב המוזיקה בפסקול

 • סקירה היסטורית של שימוש במוזיקה בקולנוע
 • דוגמאות
 • הגדרת הצורך וגישות שונות לבחירת מוסיקה לסרט
 • ספריות מוסיקה – מה לחפש ואיך?
 • שיקולים של זכויות יוצרים
 • עריכת מוסיקה וסנכרון מול התמונה
 • יצירת מוסיקה ב-MIDI בתוך תוכנת קיובייס או פרוטולס
 • תרגיל: יצירת פסקול ע״י הקלטה ועריכה של מוזיקה מקורית, ועריכה של מוזיקה מספריות

שיעור 8 – מיקס סופי לפסקול

 • מבט כללי על פרויקט פוסט-פרודקשן
 • שימוש בפלאגינים ואוטומציה
 • ערוץ reference
 • פורמטים ופרוטוקולים מקובלים להגשת הפסקול
 • תרגיל: מיקס סופי לפרויקט האישי של הסטודנט

שיעור 9 – עיצוב פסקול לפרסומות (טלוויזיה ו/או אינטרנט)

 • הכרת הלקוח
 • הקצאת זמן ותקציב לפרויקט
 • חוזה ותקשורת מול הלקוח
 • הכנה: ניתוח מהות העבודה, שלבי ביצוע לו״ז
 • תחילת העבודה
 • הצגת העבודה ללקוח
 • מיקס סופי וסיום הפרויקט
 • תמחור העבודה
 • זכויות יוצרים בפלטפורמות דיגיטליות

שיעור 10 – פרויקט אישי

 • האזנה וביקורת לפרויקטים האישיים של הסטודנטים

הפקת מוזיקה לתמונה
מרצה: דרור שימן
מספר שיעורים: 8

שיעור 1 – מבוא

 • מהי הלחנה והפקת מוזיקה לתמונה בשונה מקומפוזציה רגילה
 • הכרת תפקיד הבמאי, המפיק והעורך, ואיך לעבוד מולם
 • גישור בין השפה הוויזואלית לשפה המוזיקלית (טמפו, משקל, דינמיקה וכו׳)
 • מה הם הכלים העומדים לרשותנו
 • תקצובים פרויקט: נגנים, מעבד, אולפן ביתי או מסחרי

שיעור 2 – ניתוח סרט וקבלת החלטות

 • קיואים אין/אאוט – החשיבות הקריטית של המיקום המוזיקלי
 • סימון מארקרים
 • סוגים שונים של קיואים
 • מוזיקת רפרנס: חשיבות, כיצד לעבוד איתה, ומה הסיכונים שהיא טומנת למלחין

שיעור 3 – סקיצות

 • מהי סקיצה ומדוע חשוב להגדיר את גבולותיה
 • Timecode vs Bar/Beat
 • כיצד לייצר מספר זוויות מוזיקליות לאותה סיטואציה
 • רג׳קטים

שיעור 4 – הקלטת המוזיקה

 • גיבוש גרסאות סופיות להקלטה
 • Mockups: מה נשאר ומה הולך להקלטה אקוסטית?
 • Reamping
 • הקלטה אקוסטית של חומרים ראשיים

שיעור 5 – גרסאות סופיות

 • שיתוף הפעולה מעצב הפסקול של הסרט, או מי שממקסס אותו
 • פורמטים נפוצים
 • הגשה ב-stems
 • הכנת מוזיקה קצרה לטריילר, טיזר והפצה של הסרט
 • האם על המוזיקאי להיות נוכח במיקס הסרט?

שיעור 6 – גרסאות סופיות (המשך)

 • הקלטות אחרונות
 • פרה-מיקסים
 • הורדת גרסאות לאודיו
 • חוזה מלחין מפיק/במאי
 • גיבוי חומרים (הדפסת כלים וירטואלים וכו׳)
 • גיבוש חומרים מחדש להוצאה כאלבום פסקול

שיעור 7 – מיקסים וסגירת הפסקול

 • שלב המיקס של המוזיקה – אצל המוזיקאי או מיקס חיצוני
 • מאסטרינג למוזיקה – כן, לא ומתי
 • עריכת המוזיקה מחדש. מדוע לפעמים צריך לחתוך שוב?
 • המיקס הכללי של הסרט אצל מעצב הפסקול – תפקיד המוזיקאי

שיעור 8 – תמלוגים, חוזים וזכויות

 • חוזה מלחין מול מפיק/במאי
 • רישום הזכויות המוזיקליות באקו״ם או גוף מקביל בחו״ל
 • התנהלות מול גופי תקשורת
 • פיתוח אישי, התאמת ציפיות והתקדמות בשוק המקומי והבינלאומי
 • טיפים להמשך הדרך בתחום

סאונד למשחקי מחשב
מרצה: ארנולד נסיס
מספר שיעורים: 10

שיעור 1 – סקירת התעשייה

 • תפקידים בתעשייה:
 1. Soundman
 2. Foley Artist
 3. Mixing Engineer
 4. Mastering Engineer
 • סדרי גודל של הפקות וצוותי הסאונד הנהוגים בהם: AAA, AA, casual, indie
 • תהליך הפקת הפסקול:
 1. MIDI mockup
 2. References
 3. הלחנה
 4. הפקת מידי
 5. מיקס

6.מאסטרינג

שיעור 2 – סאונד: הבדלים בגישות

 • סקירת ההבדלים בין עיצוב פסקול לסרט, לפסקול משחקי מחשב דינאמי
 • בניית קונספט של סאונד שיתאים ל- art של המשחק
 • השיקולים השונים בהם נתקל מעצב פסקול למשחקי מחשב
 • הדגמה של מספר פרויקטים אמיתיים
 • תרגיל: הפקת סאונד מקורי לסצינה ממשחק מחשב אמיתי

שיעור 3 – מוזיקה במשחקי מחשב

 • המשמעות של מוזיקה במשחק
 • "למה?, איפה?, מתי?" ­ חוק הזהב במוזיקה למשחקים
 • מוסיקה אדפטיבית
 • תופעת ה-Ear Tiredness
 • כמה מוזיקה צריך במשחק שלי?
 • הלחנה תוכניתית­: מה היא ולמה היא הדבר הכי חשוב במוזיקה למשחקים
 • אינסטרומנטציה ובחירת רפרנסים

שיעור 4 – היכרות עם מנועי משחקים Unity ו- Unreal

 • כיצד מכניסים מוסיקה וסאונד למשחק
 • מי עושה את זה ואיך?
 • ה"טריקים" הנפוצים בשוק
 • תוכנות middleware :שמים את הכוח בידיים של איש הסאונד: FMOD, Wwise, וכד'
 • טריקים נפוצים:
 1. רנדומציה של פיצ'
 2. רנדומציה של הדגימה
 3. ריוורב דינמי
 4. עוצמה דינמית
 5. תכנות סאונד דינמי (״מיקס חי״)

שיעור 5 – יצירת פסקול אדפטיבי בתוכנת – Elias

 • היכרות עם הקונספט של מוסיקה אדפטיבית
 • היכרות עם התוכנה Elias
 • הדגמה של פרוייקט אמיתי במשחק שהשתמש ב-Elias
 • תרגיל: ייצור פסקול אדפטיבי ב-Elias

שיעור 6 – יצירת פסקול אדפטיבי בתוכנת – fMod

 • היכרות עם הקונספט של מוסיקה אדפטיבית
 • היכרות עם התוכנה fMod
 • הדגמה של פרוייקט "אמיתי" במשחק שהשתמש ב fMod
 • תרגיל: ייצור פסקול אדפטיבי בfMod

שיעור 7 – סאונד ב-VR

 • סקירת השיקולים והקשיים השונים בעיצוב פסקול ב-VR
 • טכניקות הקלטה חדשות ב-VR
 • טכניקות הטמעה של סאונד ל-VR
 • שיחה (סקייפ) עם מומחה לסאונד VR

שיעור 8 – כלכלת הסאונד במשחקי מחשב

 • עלויות מקובלות:
 1. ספריות סאונד
 2. איש סאונד פרילאנס
 3. ספריית מוזיקה
 4. מוזיקאי פרילאנס
 5. exclusive vs. nonexclusive
 • עלויות חיצוניות:
 1. מיקס
 2. מאסטרינג
 3. אולפן
 4. נגנים
 5. קריינים
 • סוגי זכויות היוצרים ודרכי העבודה הנפוצים בשוק כיום
 • כיצד להימנע מבעיות
 • סיפורי אימה על מפתחים שהתעלמו מהם
 • הסכמי סודיות
 • סיכומים נפוצים בנוגע לתיקונים
 • שינויים בקבצי קול
 • שחזור מוסיקה וקבצי קול לעומת שימוש בקטע במקורי
 • אקו"ם וחברות גביה אחרות
 • הבדלים משפטיים בין המדינות השונות
 • תחומי שיפוט

שיעור 9 – לופים

 • שיקולי לופים במוזיקה במשחק
 • שיקולי לופים ב- sound effects
 • הכנת לופים:
 1. הכנת לופים לבד
 2. הורדת לופים קיימים
 3. עריכה
 4. התאמה לצרכים של המשחק
 5. שיטת ה- cut from middle
 6. Time Stretch

שיעור 10 – Voice Acting

 • שיקולים תוך-משחקיים בבניית קטעי קול
 • עבודה מול במאי/מעצב משחקים
 • שיקולים בבחירת שחקני קול
 • עבודה מול שחקני קול
 • טיפים להקלטות מקצועיות של קול למשחקים/טריילרים

למעוניינים בקריירה כאנשי מקצוע בתחום הסאונד: טכנאות אולפן והפקה, טכנאות מיקס ומאסטרינג, הגברת מופעים, אלקטרוניקה ואודיו, טכנאות לגופי שידור ופוסט פרודקשן, עיצוב פס-קול, סאונד לגיימינג וניו מדיה. 

בית הספר ללימודי סאונד והפקה של פלוטו הוא היחיד שמציע לסטודנטים שלו הזדמנות מאתגרת ומעשירה – להשתלב באולפנים עצמם במסגרת סטאז'. הסטאז' אינו חלק מחובות הלימודים אך אפשרות זו פתוחה בפני כלל הסטודנטים שלנו, בהתאם לרצונם ויכולותיהם. במסגרת הסטאז', תצטרפו לצוות האולפן במהלך סשנים אמיתיים של הקלטות, ותזכו לקחת חלק בתהליך וללמוד כיצד מתבצעת העבודה בעולם האמיתי.

הדבר בו אנו הכי גאים הוא בהצלחה של הבוגרים שלנו. אמנם אנו משתדלים לספק ידע נרחב, נסיון מעשי עשיר ופרוייקטים מאתגרים לתיק העבודות של בוגרינו, אך עם סיום הלימודים האחריות מוטלת תמיד על כתפיו של הבוגר. לכן אנו עושים מאמצים להפנות, להמליץ ולתמוך בהשמה של סטודנטים, כל אחד לפי יכולותיו וכישוריו, וכמובן שכל בוגר שמצליח להתברג בתעשיית הסאונד והמוסיקה הוא גאווה גדולה עבורנו.

מספר לא מבוטל של בוגרינו כבר נמצאים עמוק בתוך התעשייה: טכנאי שידור בתחנת הרדיו 102fm, טכנאי באולפן של ארן לביא ולואי להב, איש פיתוח בחברת התוכנה הידועה Waves, טכנאי P.A בחברות הגברה שונות, טכנאות והפקה באולפן של תומר בירן, מפיק הפרסומות הגדול בארץ. בנוסף, ישנם מספר סטודנטים שפתחו אולפנים ביתיים בתחומי הפוסט, הפקה, הקלטות, מיקס ומאסטרינג. אנו שומרים על קשר עם כולם ומסייעים בכל שאלה שעולה, גם בתחומים טכניים שונים וגם בסוגיות של ניהול הקריירה, התנהלות וקבלת החלטות נכונה.

צוות המורים

דברו איתנו