לימודי
סאונד

בית הספר של אולפני פלוטו הוקם מתוך אהבה אמיתית ליצירה ועשייה, ומתוך רצון לקדם ולהעצים את הדור הבא של אנשי הסאונד, הטכנאים, היוצרים והמפיקים המוזיקליים בארץ.

מסלולי הלימוד שלנו:

המסלול לעיצוב סאונד בשיתוף עם המחלקה ללימודי חוץ של מכללת שנקר הפועל משנת 2011 שבמהלכו הכשרנו עשרות בוגרים שהשתלבו כאנשי מקצוע מובילים בתחום הסאונד.

המסלול ליצירה והפקה מוזיקלית שיוצא לדרך בפעם הראשונה ונותן דגש לתהליך חדוות היצירה המוזיקלית בעידן שבו ניתן ליצור ולהפיק באמצעות המחשב הביתי.

בשני המסלולים, תכנית הלימודים מבוססת על הבנה ויישום של החלקים השונים המרכיבים את תהליך היצירה עם דגש רב על תרגול מעשי, מגוון רחב של סדנאות וכיתות אמן עם מיטב המרצים, המפיקים ואנשי המקצוע המובילים בארץ.

איכות ומקצועיות הן ערך עליון עבורנו וחשוב לנו לאפשר לסטודנטים למצות את המירב מתקופה משמעותית זו.

לכן, בכל מחזור לימודי סאונד משתתפים 24 סטודנטים הנבחרים בקפידה ומקבלים יחס אישי ומענה לכל שאלה לאורך כל תקופת הלימודים, בהתאם לקצב הלמידה של התלמיד והקפדה על צרכיו המקצועיים ותחומי העניין שלו.

אנחנו יודעים כמה חשוב לקבל החלטה מושכלת בנוגע לעתיד המקצועי, בואו אלינו לפגישה אישית, ללא כל התחייבות, להכיר אותנו, לראות ולחוות את מתחם האולפנים ולקבל מענה לכל השאלות וההתלבטויות שלכם על כוס קפה. 

יאללה, הקומקום רותח 🙂

למידע נוסף ותיאום פגישה -לחצו כאן

 

 

המסלול לעיצוב סאונד

המסלול לעיצוב סאונד הוא מסלול הדגל שלנו הפועל מאז היווסדו של בית הספר, ומכשיר מזה שנים את הדורות הבאים של מקצועני עולם הסאונד בארץ.

בזכות העובדה שבית הספר ממוקם בתוך אולפן ההקלטה המקצועי, הגדול, הפעיל והמתקדם ביותר בישראל, המעניק את שירותיו למוזיקאים מהשורה הראשונה בארץ ובעולם, הסטודנטים שלנו זוכים ללמוד את עולם הסאונד בצורה המעמיקה והמעשית ביותר.

מטרת הלימודים: הכשרת הסטודנטים כאנשי מקצוע בתחום הסאונד: טכנאות אולפן והפקה, טכנאות מיקס ומאסטרינג, הגברת מופעים, אלקטרוניקה ואודיו, טכנאות לגופי שידור ופוסט פרודקשן, עיצוב פס-קול, סאונד לגיימינג וניו מדיה. המסיימים בהצלחה את מסלול הלימודים יוכלו להשתלב בתעשיית המוזיקה, הטלוויזיה, הרדיו והקולנוע בצורה החלקה ביותר.

משך הלימודים: מסלול דו-שנתי. בכל שנה מתקיימים 62 מפגשים בני 6 שעות.

*בנוסף לשיעורים הפרונטליים בכיתה, אולפן הכיתה ישמש את הסטודנטים לתרגולים, עבודות מעשיות ופרויקטים אישיים, ויאפשר שיתופי פעולה בין הסטודנטים תוך עידוד ליצירתיות ופריצת גבולות. הצוות המקצועי נמצא זמין תמיד לתמיכה, שחרור מעצורים ומתן סיוע טכני והכוונה כדי לאפשר לסטודנט למצוא את הפתרון בעצמו.

מעבר ללימודים המתקיימים בכיתה, ישנם קורסים וסדנאות הקלטה בהם יוצאים הסטודנטים מהמסגרת וחווים עם המרצה את הקורס בשטח, כמו למשל בקורס הגברת מופעים, קורס מאסטרינג ובמגוון סדנאות הקלטה.

ימי הלימוד:
שני ורביעי במסלול בוקר/ערב
בוקר 10:00-16:00
ערב  16:00-22:00

תנאי קבלה: לא נדרש ידע מוקדם. המתעניין יעבור ראיון אישי שנועד לבחון את התאמתו ואת רצונו להיכנס לתחום ולהשקיע. רק סטודנטים נבחרים יוכלו לתפוס את מקומם בכיתה, סטודנטים עם רעב ונחישות.

*מתנה לנרשמים:
תוכנת Pro Tools, כרטיס קול ואוזניות

*כיתת הלימוד מכילה:

מחשב "Mini  Mac" לכל סטודנט

תוכנות ופלאגינים:
Pro Tools 2018
Ableton 10
Cubase 10
Komplete 12


מקלדת שליטה Akai MPK mini לכל סטודנט

קונטרולר Ableton Push 2

מקלדת Native Instruments – komplete kontrol A series

מיקרופונים

אולפן הקלטה: בוט, קונסולת 32 ערוצים: Amek Einstein Super- E

שנה א׳:

 • הטכנולוגיה של הקול
 • Pro Tools
 • הגברת מופעים .P.A
 • סדנת הקלטת הרכבים אקוסטיים
 • סדנת הקלטה אנלוגית
 • מידי וסינתזה
 • סדנת רדיו
 • סדנאות הפקה מוזיקלית
 • סדנת הקלטת שטח במערת בית גוברין
 • האזנה לפרוייקטים וביקורת
 • שיעורי העשרה
 • פגישות אישיות עם המרצים
 • תרגול מעשי לאורך השנה

הטכנולוגיה של הקול
מרצה: אלכס זובורבסקי

קורס המלווה את כל שנת הלימודים הראשונה ומניח יסודות פרקטיים ותיאורטיים בעולם המקשר בין מוזיקה לטכנולוגיה, החל מדרכי הקלטה שונות לפי הסדר הכרונולוגי בלמידה על האמצעים שעמדו לרשות אנשי הסאונד בתחילת עידן ההקלטות ועד לסביבת העבודה המודרנית. קורס זה מהווה בסיס טכנולוגי לכל סדנת הקלטה/הפקה הנלמדת במקביל, והידע התיאורטי שנרכש בו מאפשר שליטה במכשירים השונים בעבודה עצמית או במהלך סדנאות הפקה או הקלטה שונות. בין השאר, הקורס עוסק במספר תחומי פיזיקה כמו: חשמל, אקוסטיקה, חישובי ערכים ופתירת תרגילים בנושאים אלה.

Pro Tools
מרצה: שי סיון

התוכנה המקצועית המובילה במרבית האולפנים המסחריים בעולם, הן בעולם המוזיקה והן בעולם הפוסט פרודקשן, אשר נותנת מענה לצרכים המגוונים ולדרישות המורכבות עימם מתמודד הטכנאי/ מפיק על בסיס יומיומי בעבודתו. הקורס מתמקד בתפעול התוכנה מהרמה הבסיסית ביותר ועד לשלב של עריכות מתקדמות. הסטודנטים מתנסים במגוון טכניקות עבודה באמצעות פרויקטים מגוונים, ועליהם יהיה לבצע משימות שונות ומאתגרות הנדרשות מכל טכנאי מקצועי. בקורס זה, הדגש הוא על עבודה מעשית והקניית הבנה ויכולות פרקטיות לעבודת אולפן מקצועית.

הגברת מופעים .P.A
מרצה: יבגני קרוליק

קורס מעשי ברובו. כל סטודנט משתתף באופן פעיל בהפקת אירוע ומתפעל ציוד הגברה מתקדם. הקורס מתנהל באולם מופעים המאפשר הפעלת ציוד הגברה בהופעה אמיתית או בחזרה. בשיעורים התאורטיים של הקורס, הסטודנטים לומדים את תהליך הגברת מופע משלב ההכנה, בניית מפרט טכני ועד לביצוע הופעה של הרכבים מוזיקליים בליווי מרצה הקורס, הפרויקט המסיים את הקורס הוא מופע מוזיקלי המשלב מספר הרכבים. ההגברה והקלטת ההופעה תבוצע ע"י הסטודנטים.

סדנאות הפקה מוזיקלית
מרצים: בן הנדלר, ניב כהן, גדי פיינגולד

במהלך הלימודים מתקיימות מספר סדנאות הפקה מוזיקלית מעשיות, המועברות על ידי המפיקים המוזיקליים המובילים בארץ, שנבחרו במיוחד כדי להדגיש את הגישות והאפשרויות השונות להפקת שיר. את הקטעים המוזיקליים יבחר המרצה מתוך מאגר שירים מקוריים של הסטודנטים של אותו מחזור.

סדנת הקלטת הרכבים אקוסטיים
מרצה: אלכס זובורבסקי

סדנת ההקלטה הראשונה במסלול, שבמהלכה יקליטו הסטודנטים אנסמבל המנגן מוזיקה אקוסטית באולפן A, תוך היכרות עם המערך הטכנולוגי הכולל בין היתר טכניקות הקלטה סטריאופוניות שונות, הצבת והתאמת מיקרופונים. כמו כן, ניתנת גם ההזדמנות להכיר כלי נגינה שונים ומיוחדים, ללמוד על צורות ההקלטה של אותם כלים ולדעת להתייחס לאקוסטיקה של המקום שבו מתבצעת ההקלטה.

סדנת הקלטה אנלוגית
מרצה: עומר זוסמן

לטכנולוגיה השפעה רבה על האופי של המוזיקה שאנחנו שומעים. כדי להתמצא בסגנונות המוזיקליים, ומעטפת הסאונד שמלווה אותם, חשוב להכיר את האמצעים הטכנולוגיים שליוו כל סגנון בזמן יצירתו. מטרת הסדנה להכיר את צורת העבודה באולפן ההקלטות שלפני עידן המחשב, לפי הסדר הכרונולוגי ההיסטורי. על כן, אנו יוזמים סיטואציה שנדיר להיות שותף בה בימינו – הקלטה אנלוגית על טייפ סלילים. המציאות המודרנית של הקלטה שבה המחשב תפס מקום מרכזי, למעשה מהווה הדמיה של אולפן אנלוגי קלאסי, ויש צורך להכיר את השיטה. תוכנות ההקלטה והעריכה המודרניות (Pro Tools, Cubase וכו׳) הן סימולציות וירטואליות של אולפן ההקלטות הקלאסי. משלב הכיול וכיוונון מכונת ההקלטה, דרך היכרות עמה ואופן התפעול שלה, ועד להקמת הסשן וביצוע ההקלטות.

מידי וסינתזה
מרצה: ישי פיציון

מטרת הסדנה היא היכרות עם כלי נגינה אלקטרוניים דרך התקשורת איתם וביניהם. במהלך הסדנה נלמד להפיק צלילים בעזרת סינטיסייזרים אנלוגיים ודיגיטליים, סמפלרים ומכונות תופים.

סדנת רדיו
מרצה: מיכאל אבו

מטרת הסדנה להכיר לסטודנטים את עולם הרדיו, תוך כדי התמקדות במרכיבים הטכניים של תחנת רדיו, מהמיקרופון ועד לאנטנת השידור.

שיעורי העשרה:

טיול למערת בית גוברין
הקלטה של הרכב אקוסטי בתנאי שטח.

תאוריה מוזיקלית
סדנת רשות המיועדת לתלמידים שלא למדו בצורה מסודרת תיאוריה מוזיקלית, ורוצים לשלוט במושגים שהם ישמעו הרבה במהלך העבודה כטכנאי הקלטות ו/או מיקס.

תרגול מעשי

אנחנו מאמינים שכדי להצליח בלימודים, חשוב מאוד להשקיע זמן בתרגול הנושאים הנלמדים בכיתה. לצורך כך, בית הספר מעמיד לרשות הסטודנטים את המתקנים של אולפני פלוטו על מנת לאפשר לסטודנטים להכיר ציוד אולפן אמיתי, ולהתנסות בעבודה עם ציוד קצה.
לפי קצב ההתקדמות בחומר הנחמד, הסטודנטים מתבקשים לבצע תרגילים שונים. מהקלטת כלי בודד, עד להפקות מורכבות. התרגולים מתבצעים באולפן הכיתה, באולפן B, ובאולפן A. אנחנו מעודדים את הסטודנטים, מעבר לתרגילי החובה, לבצע ככל שניתן פרוייקטים אישיים.

פגישות אישיות עם המרצים

במהלך שנת הלימודים אנחנו מקיימים פגישות אישיות עם המרצים לצורך עזרה אישית לסטודנט בנושאים לפי בחירתו.

שנה ב׳

 • Ableton Live
 • Cubase
 • סדנת הקלטה דיגיטלית
 • סדנת הקלטה לקולנוע ולטלוויזיה
 • סדנת הקלטת כלי קשת
 • סדנת הקלטת פסנתר
 • אלקטרוניקה
 • אלקטרוניקה : סדנה מעשית
 • מיקס
 • מיקס למתקדמים
 • מאסטרינג
 • פוסט פרודקשן
 • הפקת מוזיקה לתמונה
 • סאונד למשחקי מחשב
 • אקוסטיקה ובנייה של אולפנים
 • סדנאות הפקה מוזיקלית
 • שיעורי העשרה: פלאגינים, הקלטת Foleys, סיור במפעל לייצור רמקולים, התנהלות עסקית, זכויות יוצרים
 • תרגול מעשי ופגישות אישיות עם המרצים
 • סטאז׳
 • פרויקט גמר

אבלטון לייב
מרצה: שי דיין

אחת מתוכנות ההפקה הפופולריות ביותר בעולם, בזכות היכולות האולטימטיביות ליצירה, הקלטה ונגינה בזמן אמת. התוכנה אומצה ע״י גדולי המפיקים והאמנים בעולם כולו. קורס זה מתמקד בטכניקות העבודה ואופציות השימוש בתוכנה
למטרות המגוונות שהיא מאפשרת תוך מתן הדגמות חיות.

Cubase
מרצה: מיכאל אבו

הכרה מעשית של תוכנת קיובייס, כלי חשוב לפיתוח הקריירה בתחום הסאונד. במהלך הקורס מובאים טכניקות שונות לשימוש בתוכנה ליצירה והקלטת מוזיקה, עריכת פסקול, מיקס ומאסטרינג.

סדנת הקלטה דיגיטלית
מרצה: סיימון ויינשטוק

הסדנה מועברת על ידיר בכיר טכנאי המיקסים בארץ, עם רשימת קרדיטים מפוארת הכוללת אמנים בינלאומיים גדולה מדי מכדי לפרט.
הסדנה מתקיימת באולפן A של פלוטו, בשתי קבוצות קטנות, כך שלכל סטודנט יש הזדמנות לקחת חלק פעיל ומעשי בסדנה. הסדנה חושפת את טכניקות העבודה המודרניות, תוך שימוש באמצעים הטכנולוגיים הנפוצים כיום. במהלך הסדנא אנו מלווים תהליך הקלטה של הרכב, מתכנון של הצבת מיקרופונים ועד ל- rough mix.

סדנת הקלטה לקולנוע וטלוויזיה
מרצה: משתנה

מטרת הסדנה היא להכיר את עולם ההקלטות לסרטי קולנוע וטלוויזיה. בין הנושאים שיילמדו: חלוקת תפקידים, קריאת תסריט, סיור לוקיישן, תכנון של יום הצילומים (מבחינת הקלטת אודיו), סקירה של הציוד השימושי להקלטות שטח לקולנוע וטלוויזיה (מיקרופונים, מערכות אלחוטיות, מכשירי הקלטה ואביזרים).

סדנת הקלטת כלי קשת
מרצה: אלכס זבורובסקי

שיעור באולפן A של פלוטו לצורך הקלטה של אנסמבל כלי קשת. במהלך הסדנה הסטודנטים יתנסו בטכניקות הקלטה שונות. היכרות עם תפקיד ה-tonmeister, האיש האחראי על איכות ההקלטה של הרכבים קלאסיים.

סדנת הקלטת פסנתר
מרצה: ישי פיציון

מטרת הסדנה להכיר טכניקות הקלטה נפוצות בסגנונות מוסיקליים שונים, מקלאסי ועד לפופ, כולל כל מה שבאמצע. הסדנה מתקיימת באולפן A.

אלקטרוניקה
מרצה: אלכס זובורבסקי

אחד הקורסים המרתקים יותר בתוכנית הלימודים אשר פותח עולם חדש ומעשיר בידע תיאורטי ומעשי.
היכרות עם עקרונות פיזיקליים המתקיימים במעגל חשמלי, היכרות עם רכיבים אלקטרוניים שונים ותכונותיהם, ניתוח מעגלים מהפשוטים ביותר (כמו פילטרים פסיביים) ועד להבנה וניתוח סכמות של מגברי קול ומכשירים אחרים.
במהלך הסדנה הסטודנטים לומדים לאתר תקלות במכשירים, ולצורך זה לומדים להשתמש במכשירי מדידה שונים, כמו מולטימיטר (רב מודד) סצילוסקופ ומחולל אותות.
בחלק מהשיעורים מתבצע תהליך איתור תקלה במכשיר מקולקל ותיקונו.

אלקטרוניקה: סדנה מעשית
מרצה: אלכס זבורובסקי

במהלך הסדנה, הסטודנטים בונים באופן עצמאי 2  מכשירי אפקטים, תוך למידת עקרונות הפעולה, למידה של תהליך ההרכבה, בדיקה וכיול של אותם מכשירים. 
תוך כדי הבנייה, הסטודנטים מתנסים ולומדים להשתמש בכלי העבודה הנדרשים לכך.
העבודה נעשית עם מלחם ובאופן כללי כל הקשור בהלחמה, בדגש על למידה של כללי בטיחות בנוגע לכלי עבודה וחשמל. מעבר לכך, בסיום הסדנה, הסטודנט יוצא עם  2 מכשירי אפקטים שבנה בעצמו ומקבל טעימה מתחום האלקטרוניקה המעשית.
סדנה זו תפתח בפניכם עולם חדש של אפשרויות ויכולות בתחום הזורם בסינרגיה עם עולם הסאונד, ותספק לכם יתרון יחסי ונקודת פתיחה משמעותית לטכנאים בתחילת דרכם.

מיקס

בחרנו שני מרצים שונים שיעבירו את הקורס בשתי צורות שונות. אנו מאמינים שמיקס הוא אלמנט המשלב הרבה אמנות לצד טכנולוגיה. חשוב לנו שהסטודנטים יקבלו זוויות ראייה שונות מאנשי מקצוע מנוסים שעושים מיקסים כבר שנים. אנו מעבירים גישה אמנותית וקונספטואלית בשילוב גישה טכנולוגית. הסטודנטים לומדים להשתמש בכל הכלים העומדים לרשות הסאונדמן בכל הנוגע למיקס, ולנצל נכון את סביבת העבודה תוך שימוש בתוכנה ובמכשירי עיבוד צליל שונים. 
הבחירה בשתי גישות שונות ללימודי מיקס היא כדי להראות שאין דרך אחת נכונה לביצוע, וחשוב להבין עד כמה עולם זה מגוון ומורכב. לכל מרצה הגישה שלו,
ולכן ההעדפות והפתרונות יהיו שונים.
נושא נוסף המקבל דגש בקורסים אלה הוא התנהלות השיח
בין המפיק ללקוח ולסאונדמן.

קורס מיקס
מרצה: נעם לוינברג

במהלך הסדנה נעם יציג שירים שיצאו לאור ויפתח את המיקס כדי להדגים את דרך העבודה, מקבלת הערוצים המוקלטים, ועד הגשה למאסטרינג. במהלך הסדנא כל סטודנט יתנסה משיעור לשיעור בעבודה אישית, שעליה יקבל ביקורת והנחיה מהמרצה.

סדנת מיקס עם סיימון ויינשטוק
מרצה: סיימון ויינשטוק

הסדנה מועברת על ידיר בכיר טכנאי המיקסים בארץ, עם רשימת קרדיטים מפוארת הכוללת אמנים בינלאומיים גדולה מדי מכדי לפרט.
במהלך הסדנה יעבדו הסטודנטים על פרוייקט שהוקלט בסדנת ההקלטה הדיגיטלית, וילמדו טכניקות עבודה וגישות שונות למיקס, עבודה עם reference, התנהלות מול לקוח / מפיק / אמן.

מאסטרינג
מרצה: ארז כספי

השלב הסופי בעבודה על פרויקט מוזיקלי, בו ניתנת מעטפת עיצוב סופית למוזיקה. זהו תהליך שמצריך מיומנות טכנית גבוהה מאוד ואוזן מנוסה לא פחות. בקורס לומדים על תהליך העבודה, שימוש בתוכנות ומכשירים מיוחדים לעבודת מאסטרינג, ולומדים לקבל החלטות אמנותיות על פי שיקולים של הבנה בסגנון מוזיקלי וציפיות המפיק.
הסדנה תועבר באולפן מאסטרינג מקצועי. השירים עליהם תתבצע העבודה, הם שירים שהוקלטו ושהופקו ע״י הסטודנטים במהלך הסדנאות המעשיות.

פוסט פרודקשן
מרצה: מיכאל אבו

אחד התחומים הפחות מוכרים לאנשים שמתעניינים בלימודי סאונד,
על אף שכולנו נפגשים עם תחום זה באופן יומיומי בכל פעם שאנו שומעים סאונד בליווי תמונה
(למשל, בטלוויזיה, בקולנוע או במשחק מחשב). בקורס זה הסטודנטים מפרקים את הפסקול לגורמים ולומדים להתייחס לכל אחד ממרכיביו. בנוסף הסטודנטים מתנסים בהקלטת סאונד אפקטים, עריכות דיאלוגים ושיטות עבודה לבנייה בעבודה על פסקול של סרט. החל מפרה- פרודקשן ושיקולי הפקה בהקשר למקום שבו הוקלט הסאונד, ועד למיקס הסופי.

הפקת מוזיקה לתמונה
מרצה: דרור שימן

יצירה והפקה של מוזיקה למדיום הויזואלי – קולנוע, טלוויזיה, אינטרנט, תיאטרון ומחול – היא צורת עבודה ייחודית ומעניינת בתוך העולם הרחב של הלחנה והפקה מוזיקלית. עבודה מוזיקלית עכשווית לתכנים ויזואלים מאפשרת לנו להשתמש במגוון היכולות הטכניות והיצירתיות בכדי לשתף פעולה עם יוצרים מגוונים מתחום הווידאו.
הקורס מאפשר לסטודנט להיכנס, לנסות וללמוד פרקטיקות וגישות עבודה שונות, תוך שימוש באולפן ככלי ליצירת פסקול. היוצר/מפיק מוסיקלי של ימינו עומד בפני אתגר מורכב של יצירה שמשמעותה חיזוק והרחבה של מדיה אודיו-ויזואלית. סדנת ההלחנה לתמונה מציגה לסטודנט עולם חדש, שבו כל אחד יכול להביע את הניצוץ היצירתי שבו. אנו נלמד גישות וצורות עבודה בתחום מאתגר ומבוקש. בסדנה יתנסו הסטודנטים בטכניקות הלחנה לסצנות מסרטים אישיים או מקולנוע. נלמד לבנות מערך תוכנה קבוע ליצירה ביעילות ומהירות התואמת את הצרכים של תעשיית הקולנוע והטלוויזיה. 

סאונד למשחקי מחשב
מרצה: ארנולד נסיס

בשנים האחרונות הפך תחום הסאונד וההלחנה למשחקים לתחום חם. בעוד שמעטים יודעים זאת, תעשיית משחקי המחשב כיום מגלגלת פי 4 מהוליווד ותעשיית הסאונד/מוזיקה למשחקים כמעט משתווה בגודלה לתעשיית המוזיקה הגלובלית.
בקורס זה נלמד על השוני בין עיצוב פס קול "רגיל" לנהוג במשחקי מחשב. הקורס יקיף סקירה של התעשייה, דרכי עבודה מקובלות, אימפלמנטציה של הסאונד במשחק, תנועי משחקים נפוצים, מוזיקה אדפטיבית ועוד. 
בין נושאי הקורס:
סאונד ומוזיקה במשחקי מחשב: יסודות ועקרונות
בניית סאונד ומוזיקה למשחקים: הקלטה עריכה ובחירה
היכרות עם שלל התהליכים בהפקת הסאונד למשחקי מחשב

סדנאות הפקה מוזיקלית
מרצים: משתנים

במהלך הלימודים מתקיימות מספר סדנאות הפקה מוזיקלית מעשיות, המועברות על ידי המפיקים המוזיקליים המובילים בארץ, שנבחרו במיוחד כדי להדגיש את הגישות והאפשרויות השונות להפקת שיר.  את הקטעים המוזיקליים יבחר המרצה מתוך מאגר שירים מקוריים של הסטודנטים של אותו מחזור.

שיעורי העשרה:

פלאגינים (Plug-ins)
שיעור עם מתכנתי פלאגינים מחברת Waves. סקירה והיכרות מעמיקה עם המוצרים של החברה.

סדנת הקלטת Foleys
מרצה: מיכאל אבו

במהלך הסדנה אנו ניצור ספריית ״פוליז״ שבה נשתמש במהלך קורס פוסט פרודקשן. הסטודנטים יתחלקו לקבוצות עבודה קטנות של עד ארבעה סטודנטים. אנו ננתח את העבודות, ובמקרה הצורך נקליט מחדש. סדנא זו הינה מעשית ומטרתה להקנות לסטודנטים נסיון ביצירת ״פוליז״.

סיור במפעל לייצור רמקולים Morel
היכרות עם פס הייצור של רמקולים משונים שונים באחת החברות המתקדמות בעולם.
תהליך בנייה של אלמנטים ובדיקות איכות. שמיעה השוואתית של רמקולים מסוגים שונים תוצרת החברה.

התנהלות עסקית
נושאים שחשוב להכיר כגון: פתיחת עסק, מה זה עוסק פטור, עוסק מורשה, חברה בע״מ? מיסוי ודיווח לרשויות.

זכויות יוצרים ותעשיית המוזיקה

אקוסטיקה

פגישות אישיות עם המרצים לצורך תרגול, תגבור וחזרה על החומר

פרויקט גמר:

במהלך שנה ב׳, כל סטודנט בוחר נושא שבו הוא רוצה להתמחות בעבודת הגמר. נושא הפרויקט ייבחר על ידי הסטודנט, באישור הצוות הפדגוגי של בית הספר. פרויקט הגמר מלווה בהנחייה אישית של אחד המרצים. מטרת הפרויקט היא להתמחות ולהעמיק בנושא שקרוב לליבו של הסטודנט, ולאפשר לו להתחיל בניית תיק עבודות. הנושאים האפשריים לפרויקט גמר הם:

 • הפקה מוזיקלית
 • הקלטת אולפן
 • מיקס / מאסטרינג
 • בניית מכשירים ואלקטרוניקה
 • הקלטת שטח
 • עיצוב פסקול לקולנוע ו /או טלוויזיה
 • מידי וסינתזה
 • הגברה והקלטת מופעים

שנה א׳

הטכנולוגיה של הקול
מרצה: אלכס זבורובסקי
מספר שיעורים: 36

 • שיעור 1 – איך אנחנו שומעים
 • שיעור 2 – מה אנחנו שומעים
 • שיעור 3 – המרת אנרגיה מכנית לאנרגיה חשמלית
 • שיעור 4 – סוגי ממירים – עקרונות פעולה של מיקרופונים -חלק א׳
 • שיעור 5 – סוגי ממירים – עקרונות פעולה של מיקרופונים – חלק ב׳
 • שיעור 6 – אבזור מיקרופונים, צורות התקנה ושימוש 
 • שיעור 7 – טכניקות הצבה של מיקרופונים
 • שיעור 8 – מבנה אולפן הקלטות
 • שיעור 9 – עוצמות וסוגים של סיגנלים במכשור סאונד
 • שיעור 10 – mixer
 • שיעור 11 – bus – אפיקי סיכום וניתוב
 • שיעור 12 –  mixer (המשך)
 • שיעור 13 – מערך סולו – control room section
 • שיעור 14 – מערכת תקשורת אינטגרלית
 • שיעור 15 – סוגי מיקסרים על פי שימוש
 • שיעור 16 – מערכות אוטומציה במיקסרים אנלוגיים
 • שיעור 17 – אודיו דיגיטלי
 • שיעור 18 – מערכות אודיו דיגיטלי
 • שיעור 19 – מיקסרים דיגיטליים
 • שיעור 20 – הקלטה מגנטית
 • שיעור 21 – הקלטה מגנטית (המשך)
 • שיעור 23 – מעבדים דינמיים : חלק א׳
 • שיעור 24 – מעבדים דינמיים : חלק ב
 • שיעור 25 – מעבדים דינמיים : חלק ג׳
 • שיעור 26 – מעבדים דינמיים : חלק ד׳
 • שיעור 27 – מעבדים דינמיים : חלק ה׳
 • שיעור 28 – מעבדים אקוסטיים
 • שיעור 29 – מעבדים אקוסטיים (המשך)
 • שיעור 30 – אפקטים מבוססי מודולציה
 • שיעור 31 – אפקטים מבוססי מודולציה (המשך)
 • שיעור 32 – Harmonic Enhancers
 • שיעור 33 – כלי נגינה חשמליים
 • שיעור 34 – כלי נגינה חשמליים (המשך)
 • שיעור 35 – סמפלרים – Samplers
 • שיעור 36 – מבחן מסכם

Pro Tools
מרצה: שי סיון
מספר שיעורים: 28

 • שיעור 1 – מבוא לפרוטולס
 • שיעור 2 – מבוא לפרוטולס (המשך)
 • שיעור 3 – כלים בסיסיים
 • שיעור 4 – כלים בסיסיים (המשך)
 • שיעור 5 – כלים בסיסיים (המשך)
 • שיעור 6 – כלים בסיסיים: תרגול וחזרה
 • שיעור 7 – היכרות עם סוגי ערוצים
 • שיעור 8 – סגירת פרויקט וניהול קבצים
 • שיעור 9-10 – חזרה וסיכום
 • שיעור 11 – MIDI וערוצי Instrument
 • שיעור 12 – MIDI וערוצי Instrument (המשך)
 • שיעור 13 – יצירת פרויקט כיתתי
 • שיעור 14 – יצירת פרויקט כיתתי (המשך)
 • שיעור 15 – יצירת פרויקט כיתתי (המשך)
 • שיעור 16 – הגדרות
 • שיעור 17 – הגדרות (המשך)
 • שיעור 18 – הגדרות ( המשך)
 • שיעור 19 -Beat Detective
 • שיעור 20 – Beat Detective (המשך)
 • שיעור 21 – Elastic Audio
 • שיעור 22 – Automation
 • שיעור 23 – Import Session Data
 • שיעור 24 – עבודה מול תמונה
 • שיעור 25 – עבודה מול תמונה ( המשך)
 • שיעור 26 – Melodyne
 • שיעור 27-28 – תרגיל סיום כיתתי

P.A.
מרצה: יבגני קרוליק
מספר שיעורים: 16

 • שיעור 1 – מבוא
 • שיעור 2 – מערך טכני כללי של מופע
 • שיעור 3 – מרכיבי מערכת ההגברה
 • שיעור 4 – מרכיבי מערכת ההגברה (המשך)
 • שיעור 5 – ציוד בעידן האנלוגי
 • שיעור 6 – ציוד בעידן הדיגיטלי
 • שיעור 7 – במה
 • שיעור 8 – ציוד סאונד לבמה
 • שיעור 9 – הכנת מערכת ההגברה למופע
 • שיעור 10 – הכנה למיקס הופעה
 • שיעור 11 – מיקס הופעה FOH
 • שיעור 12 – מיקס במה
 • שיעור 13 – מפרטים טכניים
 • שיעור 14 – סיכום
 • שיעור 15-16 – תרגול מעשי

סדנת הקלטה הרכבים אקוסטיים
מרצה: אלכס זובורבסקי

סדנת הקלטה אנלוגית
מרצה: עומר זוסמן
מספר שיעורים: 6

 • שיעור 1 – הכרת האולפן האנלוגי
 • שיעור 2 – הכנת מערכת תופים להקלטה
 • שיעור 3 – הכנה לסשן
 • שיעור 4 – סשן הקלטה
 • שיעור 5 – סשן הקלטה (המשך)
 • שיעור 6 – Rough Mix

מידי וסינתזה
מרצה: ישי פיציון
מספר שיעורים: 6

 • שיעור 1 -Analog synthesizer
 • שיעור 2 – MIDI
 • שיעור 3 – Sampler
 • שיעור 4 – בניית לופים בעזרת סמפלר
 • שיעור 5-6 – פיתוח של קטע מוזיקלי

סדנת רדיו
מרצה: מיכאל אבו
מספר שיעורים: 5

 • שיעור 1 – מבוא לעולם הרדיו
 • שיעור 2 – תחנת רדיו
 • שיעור 3 – תפקיד הטכנאי בתחנת רדיו
 • שיעור 4 – בניית תחנת רדיו אינטרנטית / ביתית
 • שיעור 5 – סיור בתחנת גלי צה״ל / גלגל״צ

סדנת הפקה מוזיקלית
מרצה: גדי פיינגולד
מספר שיעורים: 6

 • שיעור 1 – פרה-פרודקשן
 • שיעור 2 – הכנת גייד (שירה + כלי אחד)
 • שיעור 3 – הקלטת תופים
 • שיעור 4 – העלאת כלים נוספים
 • שיעור 5 – עריכות
 • שיעור 6 – סיום עריכות ו״ראף מיקס״

סדנת הפקה מוזיקלית
מרצה: ניב כהן
מספר שיעורים: 6

 • שיעור 1 – מבוא
 • שיעור 2 – פתיחת סשן
 • שיעור 3 – ניהול תהליך ההפקה
 • שיעור 4 – ירידה לפרטים
 • שיעור 5 – הקלטת שירה
 • שיעור 6 – סיום הפרויקט

שנה ב׳

Ableton Live
מרצה: שי דיין
מספר שיעורים: 10

 • שיעור 1 – מבוא
 • שיעור 2 – עבודה עם סמפלרים
 • שיעור 3 – עבודה עם סמפלרים (המשך)
 • שיעור 4 – ערוצי אודיו
 • שיעור 5 – עבודה עם כלי נגינה ואפקטים במקביל
 • שיעור 6 – טכניקות הפקה
 • שיעור 7 – שחזור ביט מוכר
 • שיעור 8 – Arrangement View
 • שיעור 9 – קונטרולרים
 • שיעור 10 – אבלטון 10

Cubase
מרצה: מיכאל אבו
מספר שיעורים: 8

 • שיעור 1 – מבוא לקיובס
 • שיעור 2 – הגדרת סביבת העבודה
 • שיעור 3 – הקלטת אודיו בקיובס
 • שיעור 4 – הקלטת אודיו בקיובס (המשך)
 • שיעור 5 – הקלטת MIDI
 • שיעור 6 – שימוש ב- VST instruments ומכשירי MIDI
 • שיעור 7 – Arranging
 • שיעור 8 – מיקס ומאסטרינג בקיובייס

סדנת הקלטה דיגיטלית
מרצה: סיימון ויינשטוק
מספר שיעורים: 5

 • שיעור 1 – מבוא
 • שיעור 2 – הקמה
 • שיעור 3 – הקלטת ״ריתם סקשן״
 • שיעור 4 – העלאות
 • שיעור 5 – ראף-מיקס

סדנת הקלטה לקולנוע ולטלוויזיה

סדנת הקלטה כלי קשת

סדנת הקלטת פסנתר

אלקטרוניקה
מרצה: אלכס זבורובסקי
מספר שיעורים: 10

 • שיעור 1 – רב מודד (multimeter)
 • שיעור 2 – נגדים וקבלים
 • שיעור 3 – דיודה (diode)
 • שיעור 4 – טרנזיסטור (transistor)
 • שיעור 5 – מגבר שרת (operational amplifier)
 • שיעור 6 – מגבר מבוסס op amp
 • שיעור 7 – הרכבת hi pass filter אקטיבי
 • שיעור 8 – הרכבת low pass filter אקטיבי
 • שיעור 9 – רכיב 555 (timer)
 • שיעור 10 – הרכבת סינטיסייזר מבוסס 555

אלקטרוניקה – סדנה מעשית
מרצה: אלכס זבורובסקי
מספר שיעורים: 5

 • שיעור 1 – מבוא
 • שיעור 2 – בניית מכשיר דיסטורשן
 • שיעור 3 – בניית מכשיר opto compressor
 • שיעור 4 – בניית מכשיר delay
 • שיעור 5 – איתור תקלות, תיקון וסיום העבודה

מיקס
מרצה: נעם לוינברג
מספר שיעורים: 14

שיעור 1 – מבוא

שיעור 2 – לפני שמתחילים

שיעור 3 – מיקס In the box

שיעור 4 – EQ

שיעור 5 – קומפרסורים ועוד

שיעור 6-9  – שיעור הדגמה למיקס (נערך באולפן של נעם)

שיעור 10 – טכניקות מתקדמות

שיעור 11 – Work flow

שיעור 12 – בחור אנלוגי בעולם דיגיטלי

שיעור 13 – טריקים וטיפים

שיעור 14 – האזנה לפרויקטים וסיכום

מיקס למתקדמים
מרצה: סיימון ויינשטוק
מספר שיעורים: 6

 • שיעור 1 – מבוא
 • שיעור 2 – הדגמה
 • שיעור 3 – מיקס מונחה
 • שיעור 4 – האזנה וביקורת
 • שיעור 5 – האזנה וביקורת (המשך)
 • שיעור 6 – סיכום

מאסטרינג
מרצה: ארז כספי
מספר שיעורים: 4

 • שיעור 1 – מבוא והכרת סביבת העבודה
 • שיעור 2 – היכרות עם כלי העבודה
 • שיעור 3 – תהליך המאסטרינג – חלק 1
 • שיעור 4 – תהליך המאסטרינג – חלק 2

פוסט פרודקשן
מרצה: מיכאל אבו
מספר שיעורים: 10

 • שיעור 1 – מבוא
 • שיעור 2 – מבנה תעשיית הפוסט פרודקשן
 • שיעור 3 – דיאלוג ו- ADR
 • שיעור 4 – ambiance ו- roomtone
 • שיעור 5 – שימוש ב- sound effects וספריות sound effects
 • שיעור 6 – Foleys 
 • שיעור 7 – מרכיב המוזיקה בפסקול
 • שיעור 8 – מיקס סופי לפסקול
 • שיעור 9 – עיצוב פסקול לפרסומות (טלוויזיה ו/או אינטרנט)
 • שיעור 10 – פרויקט אישי

הפקת מוזיקה לתמונה
מרצה: דרור שימן
מספר שיעורים: 8

 • שיעור 1 – מבוא
 • שיעור 2 – ניתוח סרט וקבלת החלטות
 • שיעור 3 – סקיצות
 • שיעור 4 – הקלטת המוזיקה
 • שיעור 5 – גרסאות סופיות
 • שיעור 6 – גרסאות סופיות (המשך)
 • שיעור 7 – מיקסים וסגירת הפסקול
 • שיעור 8 – תמלוגים, חוזים וזכויות

סאונד למשחקי מחשב
מרצה: ארנולד נסיס
מספר שיעורים: 10

 • שיעור 1 – סקירת התעשייה
 • שיעור 2 – סאונד: הבדלים בגישות
 • שיעור 3 – מוזיקה במשחקי מחשב
 • שיעור 4 – היכרות עם מנועי משחקים Unity ו- Unreal
 • שיעור 5 – יצירת פסקול אדפטיבי בתוכנת – Elias
 • שיעור 6 – יצירת פסקול אדפטיבי בתוכנת – fMod
 • שיעור 7 – סאונד ב-VR
 • שיעור 8 – כלכלת הסאונד במשחקי מחשב
 • שיעור 9 – לופים
 • שיעור 10 – Voice Acting

למעוניינים בקריירה כאנשי מקצוע בתחום הסאונד: טכנאות אולפן והפקה, טכנאות מיקס ומאסטרינג, הגברת מופעים, אלקטרוניקה ואודיו, טכנאות לגופי שידור ופוסט פרודקשן, עיצוב פס-קול, סאונד לגיימינג וניו מדיה. 

בית הספר ללימודי סאונד והפקה של פלוטו הוא היחיד שמציע לסטודנטים שלו הזדמנות מאתגרת ומעשירה – להשתלב באולפנים עצמם במסגרת סטאז'. הסטאז' אינו חלק מחובות הלימודים אך אפשרות זו פתוחה בפני כלל הסטודנטים שלנו, בהתאם לרצונם ויכולותיהם. במסגרת הסטאז', תצטרפו לצוות האולפן במהלך סשנים אמיתיים של הקלטות, ותזכו לקחת חלק בתהליך וללמוד כיצד מתבצעת העבודה בעולם האמיתי.

הדבר בו אנו הכי גאים הוא בהצלחה של הבוגרים שלנו. אמנם אנו משתדלים לספק ידע נרחב, נסיון מעשי עשיר ופרוייקטים מאתגרים לתיק העבודות של בוגרינו, אך עם סיום הלימודים האחריות מוטלת תמיד על כתפיו של הבוגר. לכן אנו עושים מאמצים להפנות, להמליץ ולתמוך בהשמה של סטודנטים, כל אחד לפי יכולותיו וכישוריו, וכמובן שכל בוגר שמצליח להתברג בתעשיית הסאונד והמוסיקה הוא גאווה גדולה עבורנו.

מספר לא מבוטל של בוגרינו כבר נמצאים עמוק בתוך התעשייה: טכנאי שידור בתחנת הרדיו 102fm, טכנאי באולפן של ארן לביא ולואי להב, איש פיתוח בחברת התוכנה הידועה Waves, טכנאי P.A בחברות הגברה שונות, טכנאות והפקה באולפן של תומר בירן, מפיק הפרסומות הגדול בארץ. בנוסף, ישנם מספר סטודנטים שפתחו אולפנים ביתיים בתחומי הפוסט, הפקה, הקלטות, מיקס ומאסטרינג. אנו שומרים על קשר עם כולם ומסייעים בכל שאלה שעולה, גם בתחומים טכניים שונים וגם בסוגיות של ניהול הקריירה, התנהלות וקבלת החלטות נכונה.

צוות המרצים

אולי יעניין אותך?

כך תלמד את הכישורים העדכניים ביותר להפקה מוזיקלית באולפן הביתי

קורס ערב, שמאפשר רכישת כישורים יקרי ערך תוך שמירה על שגרת עבודה וחיים אישיים. הקורס שם דגש על תהליך היצירה בעידן שבו ניתן להלחין, להקליט ולהפיק מוזיקה באמצעות המחשב האישי מכל מקום…

דברו איתנו